Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Babindol.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
obec Babindol / zámer predložený MŽP SR na posúdenie vplyvov
23. mája 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Obec neďaleko Nitry sa dočká zberného dvora, doposiaľ ho nemá

Obec, ktorá sa nachádza približne 17 kilometrov od Nitry, sa dočká zberného dvora. Avšak len v prípade, ak jeho výstavbu schvália povoľovacie orgány.

Podľa zámeru, ktorý predložila obec Babindol na posúdenie vplyvov na životné prostredie, vznikne v tejto lokalite zberný dvor separovaného odpadu. „V zbernom dvore bude riešené nakladanie s odpadom vznikajúcim na území obce Babindol a v jej katastri,“ uvádza zámer.

Dôvodom plánovanej výstavby je, že obec doposiaľ takéto zariadenie nemá a je odkázaná na dočasné uskladnenie. Realizáciou zámeru sa vytvoria podmienky pre dovoz, dočasné uskladnenie a prípravu a taktiež pre odvoz a likvidáciu vytriedeného odpadu.

Ako informuje zámer, zriadenie zberného dvora zabráni znečisťovaniu intravilánu i extravilánu obce divokými skládkami a zníži sa negatívny dopad ľudskej činnosti na životné prostredie. „Navrhované riešenie zamedzí nekontrolovateľnému znečisťovaniu pôdy v extraviláne obce, čím sa odstráni hlavný možný zdroj kontaminácie podzemných vôd výluhmi z odpadu z divokých skládok,“ píše navrhovateľ.

Projekt ráta aj s výstavbou objektu pre správcu, prístrešku odpadov, garáží, prístrešku vlečiek, spevnených plôch, oplotenia pozemku a prístrešku manipulačnej techniky.

„S odpadmi bude nakladané v súlade s predpísanými požiadavkami pre jednotlivé druhy podľa ich charakteru a vlastnosti. Nebezpečné odpady budú sústredené v špeciálnych kontajneroch umiestnených v oddelených uzamykateľných priestoroch pod prístreškom. Pravidlá pre nakladanie s jednotlivými druhmi odpadu vrátane spôsobu evidencie budú podrobne popísané v prevádzkovom poriadku zariadenia,“ uvádza navrhovateľ.

Babindol chce na pozemku, ktorý sa nachádza v extraviláne obce, začať s výstavbou zberného dvora v prvý augustový deň tohto roka. Plánované ukončenie sa predpokladá v posledný júlový deň nasledujúceho roka. Navrhovateľ vyčíslil predbežné investičné náklady na približne 800 000 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X