Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lovce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
24. októbra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Obec Lovce má zablokované účty, zamestnanci sú bez výplat!

LOVCE 23. októbra – Tri mesiace už nevideli svoje výplaty zamestnanci obce Lovce v okrese Topoľčany. Osem zamestnankýň školy a škôlky, katechétka, dve zamestnankyne obecného úradu a hlavná kontrolórka nedostali mzdy za júl, august a september. Obec peniaze na účtoch má, zastupujúci starosta sa k nim však nemôže dostať, pretože banka mu odmietla dať dispozičné právo. Dôvodom sú spory o tom, kto má právo viesť obec.

Bývalú starostku Oľgu Gálikovú občania odvolali v referende 29. júna a Lovce v súčasnosti vedie poslanec František Richter, ktorého poverilo zastupiteľstvo výkonom funkcie 4. júla. Gáliková však tvrdí, že právoplatným zastupujúcim starostom je poslanec Milan Kováč. „Jeho poverenie je zapísané v registratúrnom denníku obce z 28. júna,“ povedala. Zároveň spochybňuje aj referendum, ktoré bolo podľa nej nezákonné a domáha sa toho, aby ho súd vyhlásil za neplatné.

Richter reagoval, že za súčasné problémy môže práve exstarostka. Sľubuje, že zamestnanci dostanú všetky výplaty ihneď, ako získa prístup k obecným účtom. „Táto situácia nastala na základe nezmyselných vyjadrení, ktoré pani Gáliková poposielala na všetky možné úrady vrátane banky. Banka najprv akceptovala moje poverenie za starostu a zrušila všetky prístupové údaje bývalej starostke,“ poukázal Richter.

Zvrat podľa neho nastal až keď Gáliková informovala banku o svojom pohľade na referendum. Viaceré obecné zamestnankyne anonymne potvrdili, že výplaty nedostali, s plnými menami sa však pre médiá vyjadriť nechceli. Zhodli sa, že bez výplat sa im žije ťažko, no odchod z práce nezvažujú a dúfajú, že situácia sa čoskoro vyrieši. „Za tri mesiace dostali len dve zálohy, a to 150 eur a 130 eur, ktoré Richter vyplatil z hotovosti z kasy na obecnom úrade. Nedoplatok od obce mám aj ja a môj manžel, ktorý robil kosca,“ hovorí Gáliková.

Exstarostka sa obrátila aj na Inšpektorát práce v Nitre, ktorý má podľa jej slov prešetriť nevyplácanie miezd anelegitímnosť pracovnej pozície Richtera. „Inšpektorát práce už bol na jej podnet na obecnom úrade trikrát od referenda. Celý problém je v tom, že bývalá starostka sa nevie zmieriť s tým, že bola odvolaná,“ myslí si Richter.

Požiadal okresný súd o vydanie predbežného opatrenia, aby obec mohla disponovať s peniazmi na účte. Ak by ho súd nevydal, čakali by Lovce ešte oveľa väčšie problémy. Ohrozené by bolo fungovanie obecného úradu, základnej a materskej školy, reálnou hrozbou by bolo odpojenie od energií. Zatiaľ obec utiahla tieto náklady z peňazí z výberu miestnych daní. Predčasné voľby starostu budú v Lovciach 25. januára 2014.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X