Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Turci
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: ŠOK
9. júla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Občianske združenie ŠOK prináša interaktívnu výstavu s názvom Nitra v tieni polmesiaca

Výstava Nitra v tieni polmesiaca je venovaná 355. výročiu od oslobodenia Nitry spod osmanskej nadvlády.

V tomto roku si pripomíname 355. výročia od oslobodenia Nitry spod osmanskej nadvlády a pri tejto príležitosti pripravilo občianske združenie ŠOK – Šport Osveta Kultúra interaktívnu výstavu pre celú rodinu s názvom Nitra v tieni polmesiaca. Návštevníci sa dozvedia dôvody a následky osmanského vpádu, ako sa žilo pod tureckou nadvládou, ale aj to, čo nám z tohto obdobia zostalo dodnes. Výstava je prispôsobená aj najmenším návštevníkom, ktorých upúta jej hravá forma.

Možno sa to zdá dávno, no táto téma má mimoriadny presah do dnešných dní. Ide o stret dvoch odlišných kultúr, ktoré v niektorých prípadoch dokázali koexistovať a inokedy dopadla táto konfrontácia katastrofou pre miestne obyvateľstvo. História nám ponúka mnoho prípadov, z ktorých sa môžeme poučiť. Ak to nespravíme, môžeme opakovať tie isté chyby, ktoré sme už raz spravili. Pokiaľ históriu nebudeme vykladať pravdivo a nebudeme sa o ňu zaujímať, dávame príležitosť rôznym skupinám, aby ju dezinterpretovali a prekrútili podľa ich potreby. Preto považujeme túto tému za mimoriadne aktuálnu, aj napriek 355 rokom, ktoré uplynuli,“ hovorí predseda ŠOK o.z. Ján Ivančík o dôvodoch, pre ktoré bola výstava zrealizovaná.

Turci
Zdroj: ŠOK

Pád Nových Zámkov bol udalosťou celoeurópskeho významu. Išlo o v tom čase najmodernejšiu pevnosť Habsburgovcov, ktorá bola vystavaná podľa návrhu talianskych špecialistov. Najmä nešťastná náhoda a výbuch pušného prachu vôbec umožnil Osmanom chopiť sa jej a celé mesto okupovať vyše 20 rokov. Týmto sa otvorila cesta na sever k Nitre a v podstate až na Považie. Nie je žiadnou nadsázkou, ak povieme, že v následnej bitke pri Viedni sa lámal osud Európy. Pokiaľ by Turci získali aj túto metropolu, ich cesta na západ by bola otvorená. A dnes by Európa vyzerala zrejme úplne inak,“ dodáva Ivančík.

Turci
Zdroj: ŠOK

Interaktívnosť výstavy je založená na zaujímavých otázkach na ktoré môžu návštevníci skúsiť odpovedať, na roll-up banneroch si zas môžu prečítať dobovú povesť o zrade na Nitrianskom hrade alebo sa dozvedia niečo viac o legendárnom Corgoňovi. Deti poteší a zároveň poučí nadrozmerná dioráma, kde môžu hľadať historické nepresnosti.

Súčasťou výstavy je aj ideová rekonštrukcia tureckej uniformy, či miniatúra ušnicového bastiónu s okupačnými vojskami a cisárskymi obrancami. Výstava bude v Centro Nitra k dispozícii do 31. júla a to počas otváracích hodín obchodného centra. Vstup je bezplatný. Podujatie finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj a mesto Nitra.

Turci
Zdroj: ŠOK

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X