Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývalé kasárne pod Zoborom
Bývalé kasárne pod Zoborom
29. marca 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Občianske združenie chce v Nitre Pamätník obetiam totality a holokaustu, mestská komisia navrhla urobiť ideovú súťaž

Tabuľky s menami obetí totality a holokaustu majú tvoriť pamätník, ktorý navrhuje v Nitre postaviť občianske združenie Pamätník obetiam totality a holokaustu Nitra.

Združenie prišlo s myšlienkou už zhruba pred 10 rokmi, zrealizovať sa ju zatiaľ nepodarilo. Na marcovom mestskom zastupiteľstve prezentoval túto ideu Ivan Mačura zo združenia. Projekt by mal podľa jeho slov obsiahnuť obete z celého územia bývalého Československa. Tabuľky majú byť umiestnené na mohutnom múre. „Tváre nevieme zohnať, tie má len jedno múzeum na svete, a to v Jeruzaleme, ale vieme zohnať mená,“ povedal.

Pamätník by podľa neho pritiahol nielen školy a študentov, ale aj návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Mačura vyjadril presvedčenie, že návštevu pamätníka by nevynechala ani britská kráľovná či pápež. Pamätník navrhuje postaviť v areáli bývalých kasární pod Zoborom. „Je to ideálne miesto, je tam ticho, pokoj. Projekt je spravený tak, aby sa nevyťal ani jeden strom,“ uviedol.

Mestská komisia pre územné plánovanie a architektúru však pamätník v bývalých kasárňach neodporučila. Navrhla hľadať iné miesto a zároveň urobiť ideovú súťaž. „Je namieste zaoberať sa touto problematikou a hľadať umiestnenie pamätníka možno v blízkosti židovského cintorína alebo niekde na Párovciach, kde by sa našiel nejaký historický súvis,“ povedal predseda komisie Peter Mezei. Párovce boli v minulosti židovskou štvrťou.

Primátor Marek Hattas súhlasí s názorom komisie. Kasárne podľa neho nie sú vhodným miestom pre takýto pamätník. „Treba povedať, že vytypovaná lokalita je jednak pozemok Rímskokatolíckej cirkvi a jednak nám to do tohto priestoru nesedí koncepčne. My sme za to, aby sme si uctili pamiatku obetí holokaustu a totality, pretože je to veľmi dôležitá vec, ale mali by sme skôr uvažovať o inej forme a hlavne inom umiestnení,“ skonštatoval Hattas. Podotkol, že Ivan Mačura priniesol koncept s konkrétnou vizualizáciou, no „všetko ostatné má riešiť mesto.“ Podľa neho je otázne, či pamätník v podobe obrovského múru s tisíckami mien je práve to, čo Nitra potrebuje, „alebo či neprídeme na nejakú inú ideu, ako si uctiť tieto obete.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X