Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
ilustračné
18. februára 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Obce odmietajú povinný príspevok na kultúru

V rokoch 2014–2020 by mohli obce čerpať približne tri až štyri miliardy eur, ale nepáči sa im pripravovaná stratégia kultúry

NITRA 18. februára  – Obce hospodárili v minulom roku s prebytkom a dostanú z eurofondov pravdepodobne viac, ako boli pôvodne plánované dve miliardy eur. Aj o tom dnes hovorili členovia predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Nitre. „Našli sme obrovské pochopenie u premiéra v súvislosti s eurofondmi a v súčasnosti kompetentní na ministerstvách vyčísľujú možnosti, odkiaľ a koľko by sme mohli okrem Integrovaného regionálneho operačného programu ešte čerpať prostriedky,“ informoval predseda ZMOS Jozef Dvonč. Ako uviedol, v rokoch 2014 – 2020 by mohli obce čerpať približne tri až štyri miliardy eur aj z iných programov.

Zároveň dnes rokovali aj o nedostatku financií pre zvýšenie platu učiteľov, o audite kompetencií, ktorý ešte stále nie je ukončený a venovali sa aj plneniu memoranda za minulý rok. Podľa Jozefa Dvonča je predpoklad, že obce hospodárili s prebytkom a priblížia sa k sume, ktorú mali vlani, čo bolo 82 miliónov eur. „Boli sme celý rok atakovaní z pohľadu memoranda, neustále sme to samosprávam vysvetľovali, prečo to treba plniť a verím, že hospodárenie bude veľmi podobné ako minulý rok, čo by znamenalo, že mestá a obce sú zodpovední hospodári,“ povedal Dvonč. Veľkú nespokojnosť však predsedníctvo prejavilo hlavne s materiálom o stratégii kultúry, ktorý je v prípravnej fáze a ide do medzirezortného pripomienkového konania. Samosprávy by podľa tohto materiálu mali povinne prispievať určité percento do kultúry. Starostku obce Trenčianske Stankovce Evu Beňovičovú táto informácia zaskočila. „Mňa pobúrilo, že obce a mestá sa nevenujú kultúre a kultúrnemu rastu občanov, veď keď hovorím za náš región, tak je to množstvo akcií, ktoré robíme a každý rok pribúdajú ďalšie a my ich dotujeme bez ohľadu na to, že to máme príkazom, pretože to je súčasťou života na dedine,“ povedala Beňovičová.

Predsedníctvo zároveň odmietlo iniciatívu jedného z obchodných reťazcov, ktorý spustil EKOhru a za odovzdané plastové fľaše ponúka školám vyhrať napríklad nové ihrisko. „Nepodporujeme takéto aktivity, pretože nám to narúša systém separácie odpadu a hoci nemôžeme nikomu uprieť snahu o ekológiu a zber plastových fliaš, mali s nami o tom rokovať a dohodnúť sa na prijateľnom spôsobe takejto súťaže,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Dvonč. Dnes zároveň predsedníctvo oficiálne oznámilo aj termín snemu, ktorý bude v tomto roku 28. a 29. mája v Bratislave.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X