Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
peniaze, financie
ilustračné
18. februára 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

Obce odmietajú povinný príspevok na kultúru

V rokoch 2014–2020 by mohli obce čerpať približne tri až štyri miliardy eur, ale nepáči sa im pripravovaná stratégia kultúry

NITRA 18. februára  – Obce hospodárili v minulom roku s prebytkom a dostanú z eurofondov pravdepodobne viac, ako boli pôvodne plánované dve miliardy eur. Aj o tom dnes hovorili členovia predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Nitre. „Našli sme obrovské pochopenie u premiéra v súvislosti s eurofondmi a v súčasnosti kompetentní na ministerstvách vyčísľujú možnosti, odkiaľ a koľko by sme mohli okrem Integrovaného regionálneho operačného programu ešte čerpať prostriedky,“ informoval predseda ZMOS Jozef Dvonč. Ako uviedol, v rokoch 2014 – 2020 by mohli obce čerpať približne tri až štyri miliardy eur aj z iných programov.

Zároveň dnes rokovali aj o nedostatku financií pre zvýšenie platu učiteľov, o audite kompetencií, ktorý ešte stále nie je ukončený a venovali sa aj plneniu memoranda za minulý rok. Podľa Jozefa Dvonča je predpoklad, že obce hospodárili s prebytkom a priblížia sa k sume, ktorú mali vlani, čo bolo 82 miliónov eur. „Boli sme celý rok atakovaní z pohľadu memoranda, neustále sme to samosprávam vysvetľovali, prečo to treba plniť a verím, že hospodárenie bude veľmi podobné ako minulý rok, čo by znamenalo, že mestá a obce sú zodpovední hospodári,“ povedal Dvonč. Veľkú nespokojnosť však predsedníctvo prejavilo hlavne s materiálom o stratégii kultúry, ktorý je v prípravnej fáze a ide do medzirezortného pripomienkového konania. Samosprávy by podľa tohto materiálu mali povinne prispievať určité percento do kultúry. Starostku obce Trenčianske Stankovce Evu Beňovičovú táto informácia zaskočila. „Mňa pobúrilo, že obce a mestá sa nevenujú kultúre a kultúrnemu rastu občanov, veď keď hovorím za náš región, tak je to množstvo akcií, ktoré robíme a každý rok pribúdajú ďalšie a my ich dotujeme bez ohľadu na to, že to máme príkazom, pretože to je súčasťou života na dedine,“ povedala Beňovičová.

Predsedníctvo zároveň odmietlo iniciatívu jedného z obchodných reťazcov, ktorý spustil EKOhru a za odovzdané plastové fľaše ponúka školám vyhrať napríklad nové ihrisko. „Nepodporujeme takéto aktivity, pretože nám to narúša systém separácie odpadu a hoci nemôžeme nikomu uprieť snahu o ekológiu a zber plastových fliaš, mali s nami o tom rokovať a dohodnúť sa na prijateľnom spôsobe takejto súťaže,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Dvonč. Dnes zároveň predsedníctvo oficiálne oznámilo aj termín snemu, ktorý bude v tomto roku 28. a 29. mája v Bratislave.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X