Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Za ferenitkou.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: mapy.google.sk
6. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Občania spísali petíciu, nesúhlasia s navrhovaným riešením vjazdu a výjazdu vozidiel

Občania, ktorí bývajú v bytových domoch susediacich s ulicou Za Ferenitkou, spísali petíciu. Vyjadrili v nej nesúhlas s navrhovaným riešením vjazdu a výjazdu vozidiel k „Bytovému domu Ferenit“, ktorého výstavba sa plánuje a bolo k nej oznámené začatie územného konania o umiestnení stavby a využívaní územia. Pod petíciu sa podpísalo 84 občanov.

Petíciu doručenú útvaru hlavného kontrolóra prešetrili kompetentní. Ako uvádza Darina Keselyová, hlavná kontrolórka mesta Nitra, vyžiadala si aj stanoviská odborných útvarov mestského úradu.

„Predložený zámer výstavby „Bytového domu Ferenit“ z funkčného hľadiska nie je v rozpore so schváleným Územným plánom centrálnej mestskej zóny v Nitre (ÚPN CMZ). K zámeru sa vyjadroval Útvar hlavného architekta, ktorý požadoval dodržať stanovené funkčné a priestorové regulatívy v zmysle ÚPN CMZ,“ vyjadrila sa Keselyová.

Zámer výstavby bol zároveň prerokovaný v príslušnom výbore mestskej časti a bol posúdený aj Komisiou pre územné plánovanie, architektúru a investičnú činnosť pri Mestskom zastupiteľstve v Nitre. Oba orgány s uvedenou výstavbou súhlasili.

„Mesto Nitra, ako cestný správny orgán pre miestne a účelové komunikácie, je v rámci územného konania v postavení dotknutého orgánu a vydáva záväzné stanovisko (§ 3b, ods. 3 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon v znení neskorších zmien a doplnkov). Záväzné stanovisko sa môže vydať až po prerokovaní s príslušným dopravným inšpektorátom, ktorý musí vydať súhlasné stanovisko (§ 3b, ods. 4 cit. zákona),“ píše sa v oznámení o výsledku prešetrenia petície.

Umiestnenie vjazdu s ohľadom na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky posudzuje Dopravný inšpektorát. So zriadením vjazdu a výjazdu v napojení na miestnu komunikáciu Za Ferenitkou v požadovanom mieste a rozmeroch súhlasilo Ministerstvo vnútra SR i Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Nitre.

„V rámci územného konania bola predložená aj dokumentácia, ktorej súčasťou je vybudovanie chodníka v šírke 2,0 m od miestnej komunikácie Kmeťova po vjazd k bytovému domu,“ informuje Keselyová.

Hlavná kontrolórka ďalej uvádza, že „oznámenie o začatí územného konania o umiestnení stavby a využívaní územia s ústnym pojednávaním a miestnym zisťovaním bolo zverejnené verejnou vyhláškou.“ Účastníkmi tohto konania je aj niekoľko občanov, ktorí sa podpísali pod petíciu. „Účastník konania môže ovplyvňovať priebeh a výsledok stavebného konania. Práva a postavenie účastníka v stavebnom konaní podrobnejšie definuje stavebný zákona a zákon o správnom konaní, tzv. správny poriadok,“ dodáva Keselyová.

Prešetrenie petície sa uzatvára týmto: „Hlavný kontrolór vykonáva kontrolu v rozsahu ustanovení zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších zmien. Z ustanovení cit. zákona vyplýva, že kontrolná činnosť hlavného kontrolóra sa nevzťahuje na konanie, v ktorom o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach právnických osôb alebo fyzických osôb rozhoduje starosta v správnom konaní.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X