Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hnoj pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
3. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.sk, MsP Nitra Diskusia()

Občania Nitry sa na mestskú políciu obracali kvôli výraznému zápachu, ktorý sa šíril mestom. Toto je odpoveď polície

Mestská polícia v Nitre zaznamenala počas uplynulých dní viacero telefonátov od rozhorčených občanov Nitry, ktorým prekážal výrazný zápach. Ten sa šíril mestom a nakoľko sú horúčavy, jeho intenzita sa ešte viac zvýraznila.

Ako uvádza nitrianska polícia na svojom webe: „V týchto teplejších, miestami až horúcich, dňoch pociťujeme všetci zvýšenú záťaž na organizmus. Teploty nad tridsať stupňov môžu robiť problémy aj ľuďom, ktorí inak majú teplo radi, sú mladí, zdraví alebo trénovaní. Týmito klimatickými podmienkami sú ohrození predovšetkým seniori, tehotné a dojčiace ženy, deti do 4 rokov, dlhodobo chorí, ľudia s nadváhou a ľudia, ktorí užívajú lieky na odvodnenie a vysoký krvný tlak. No a v neposlednom rade i mestskí policajti, ktorí musia hliadkovať v uliciach mesta aj vtedy, keď všetci ostatní hľadajú útechu na kúpaliskách, pri vode alebo v klimatizovaných miestnostiach. Extrémne horúčavy spôsobujú i ďalší problém, aj keď iba prechodného charakteru. Je ním šíriaci sa výrazný zápach. Pôsobením prúdenia horúceho a chladnejšieho vzduchu je pravidlom, že v lete každý zápach cítiť omnoho intenzívnejšie ako v zime.“

Výnimkou nebolo ani toto leto a v posledných dňoch mesto poznačil výrazne sa šíriaci zápach, „ktorý ako perina zakryl celé mesto i s občanmi práve v tých najväčších horúčavách,“ uvádza polícia.

Ako ďalej píše nitrianska mestská polícia na svojej webovej stránke, operačné stredisko polície zaznamenalo množstvo sťažností, podnetov a otázok od občanov, ktorí sa dožadovali nápravy tejto situácie i odpovedí.

„Zápach sa šíril všade, ľudia sa sťažovali, že sa im v horúčavách zle dýcha, potrebujú vetrať, ale nemôžu, lebo všade je zápach, nemôžu ani sušiť opraté prádlo vonku, lebo hneď napáchne smradom. Príslušník na operačnom pracovisku sa preto spojil s kompetentnými pracovníkmi rôznych inštitúcií, vrátane kolegu na operačnom stredisku integrovaného záchranného systému, aby získal relevantné odpovede pre občanov,“ vysvetľuje Mestská polícia v Nitre.

Na základe získaných informácií si polícia potvrdila predpokladaný dôvod zápachu, ktorý sa opakuje každé leto. „Nakoľko poľnohospodári v tomto období ukončili žatvu, je normálnym a nevyhnutným agrotechnickým postupom roľníkov pôdu hnojiť, aby ju tak pripravili na ďalšie využitie. Hnojenie je nevyhnutným procesom, zahŕňa celú škálu úkonov a trvá nejaký čas, kým sa zapracuje do ornej pôdy a výrazne sa zníži nepríjemná pachová stopa. Niektorí občania sa preto zbytočne dožadovali, aby mestskí policajti pokutovali nitriansku Kafilériu,“ uvádza polícia.

Ako policajti ďalej dodávajú, vedenie mesta Nitra ani samotná mestská polícia nemajú právomoci samotné hnojenie či jeho termín ovplyvniť. Kontrolu nad hnojením je oprávnený vykonať v prípade potreby Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky Bratislava (ÚKSÚP), kde je možné skontrolovať používané hnojivá, taktiež ich skladovanie a tiež preveriť, či je aplikácia hnojív v súlade so všetkými predpismi a vyhláškami.

„Za určitých okolností sa do tohto procesu môže zapojiť i Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, ale ten môže pôsobiť len ako medzičlánok medzi verejnosťou a ÚKSÚP. V krajnom prípade má občan možnosť obrátiť sa na súd, aby tento podľa § 127 Občianskeho zákonníka posúdil, či dochádza k jeho obťažovaniu nad mieru primeranú pomerom, v tomto prípade zápachom, čím by vážne bol ohrozený výkon jeho práv,“ objasňuje polícia.

„Je však na zamyslenie, či je vhodné a účelné, aby sme právnymi cestami napádali, brzdili či inak komplikovali už aj tak dosť ťažkú prácu poľnohospodárov, ktorí agrotechnické a iné postupy a ich načasovanie jednoducho ovplyvniť nemôžu a určite si ich nevymysleli preto, aby zasmradili celé mesto i s okolím. Napokon, iste tu niekde bývajú i oni a ich rodiny. Iste by bolo pre občanov príjemnejšie a pre roľníkov výhodnejšie, ak by v čase hnojenia práve pršalo,“ píše sa na webe nitrianskej polície.

Polícia zároveň občanom radí, aby sa na pár dní v tomto období vyzbrojili väčšou mierou trpezlivosti. „Zápach je síce nepríjemná vec, ale bez hnojenia, ktoré má svoje načasovanie, sa jednoducho poľnohospodárstvo neobíde. A my sa neobídeme bez poľnohospodárstva. Pár dní to nevonia, to je pravda, no snáď nám to každý deň vynahradí vôňa čerstvého chleba,“ uzatvára mestská polícia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X