Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
ilustračné: SITA
12. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Nový šéf dostavby Mochoviec už neočakáva veľké zmeny v projekte

Nový riaditeľ projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce Francisco José Morejon Verdú už neočakáva veľké projektové zmeny.

„Prijali sme veľmi prísny manažérsky a kontrolný systém,“ povedal pre podnikový časopis Slovenských elektrární Energia pre krajinu Verdú.

Podľa neho je tretí blok v súčasnosti dostavaný na 95 % a postup spúšťania dokončený na desať percent. „Sme vo fáze dokončovania systémov a čiastočných preberaní systémov,“ dodal. Na štvrtom bloku sa ešte stále vykonávajú stavebné práce. Tento blok je dokončený na 83 %. Fáza spúšťania štvrtého bloku ešte nezačala. V tomto roku očakávajú Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú mochovecké bloky, na treťom bloku jeden z významných míľnikov dostavby. Koncom roku by sa na tomto bloku mala začať studená hydrostatická skúška.

Po novom sa má tretí blok v Mochovciach uviesť do prevádzky ku koncu budúceho roka. Štvrtý blok by mali dokončiť o rok neskôr. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, respektíve 2013. Okrem termínov sa viackrát menil aj rozpočet dostavby jadrových blokov. Najnovší rozpočet na dostavbu je vo výške 5,4 miliardy eur. Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur.

Nový šéf dostavby Mochoviec vidí za viacerými posunmi termínov a predražovaním dostavby jadrových blokov dôležité zmeny v celom projekte. „Zmeny sa prelínali so stavebnou fázou najmä kvôli aplikácii nových bezpečnostných regulácií a priemyselných štandardov, analýze postfukušimských efektov a nárastu seizmického zaťaženia,“ konštatoval Verdú.

Aktuálnym termínom dostavby mochoveckých blokov verí aj Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).

„Slovenské elektrárne nás pravidelne v mesačných intervaloch informujú o progrese procesu dostavby. Vo všetkých posledných správach sa opakuje rovnaký predpokladaný termín zavážania prvej palivovej kazety do reaktora v polovici júla 2018. Podľa Atómového zákona okamihom zavezenia prvej palivovej kazety začína proces fyzikálneho spúšťania jadrovej elektrárne,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Úrad však upozorňuje, že pri tak veľkom a zložitom projekte ako je výstavba jadrovej elektrárne, môžu vzniknúť problémy, ktoré nie je možné predvídať a ktoré môžu spôsobiť zdržanie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X