Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Orbis 2
Vizualizácia: MOROCZ_TAKACS
11. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nový Orbis musí mať vegetačné strechy, má to priniesť viac zelene do centra mesta

Pripravovaný polyfunkčný objekt Orbis v centre mesta má mať vegetačné strechy ako kompenzáciu za nedostatok vhodného priestoru na výsadbu drevín. Rozhodol o tom Okresný úrad Nitra, ktorý stanovil investorovi podmienky, ktoré má zohľadniť a zapracovať do ďalších stupňov projektovej dokumentácie.

Okresný úrad vydal rozhodnutie, že zámer Orbisu sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Zároveň zosumarizoval požiadavky na spoločnosť Inpek, s.r.o., ktoré vyplynuli zo stanovísk jednotlivých inštitúcií k zámeru. Požiadavku na vegetačné strechy zdôvodnil tým, že ide o lokalitu v centrálnej mestskej zóne s vysokým koeficientom zastavanosti. So zeleňou na strechách počítal aj predložený projekt, Okresný úrad Nitra však určil presný podiel zelene – vegetačné strechy sa budú musieť realizovať na strechách všetkých objektov a ich podiel má byť „minimálne 50 percent a maximálne 70 percent zo všetkých plôch striech.“

Orbis_morocz_tacovsky.jpeg
Vizualizácia: MOROCZ_TACOVSKY

Zároveň investorovi uložil, že pri realizácii má zachovať všetky zelené plochy zakreslené v projekte. Náhradnú výsadbu má riešiť výlučne výsadbou vzrastlých stromov a pri výsadbe má používať trvácnejšie dreviny odolné voči extrémnejším suchám a mrazom. Riaditeľ spoločnosti Inpek, s.r.o. Jozef Bóňa pri predstavovaní projektu médiám 23. marca deklaroval, že v novom Orbise bude „nepomerne viac zelene ako je tam dnes.“ Ako povedal, v komplexe budú dve nádvoria so zeleňou, z toho jedno v bytovom dome.

Orbis_vizualizacie_morocz_tacovsky 8.jpg
Vizualizácia: MOROCZ_TACOVSKY

V zámere investora je ako plánovaný termín začatia výstavby uvedený október 2017, termín ukončenia výstavby je apríl 2019. Stavenisko oplotia po celom obvode nepriehľadným plotom vysokým dva metre. Celkové náklady sú vyčíslené na 21 miliónov eur.

Orbis_vizualizacie_morocz_tacovsky 9.jpg
Vizualizácia: MOROCZ_TACOVSKY

Polyfunkčný objekt Orbis nahradí bývalý Dom kultúry Orbis, ktorý je mimo prevádzky od začiatku roka 2007, čiže už vyše 10 rokov. Súčasťou projektu je 49 nadštandardných bytov, 242 parkovacích miest, 1 650 metrov štvorcových plochy určenej pre služby a 2 500 metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Počíta sa s kaviarňou, reštauráciou aj fitness centrom. Orbis bude pozostávať z troch funkčných celkov. V prvom objekte zo strany Štefánikovej ulice budú situované obchody a služby. V strednom objekte budú kancelárie na štyroch nadzemných podlažiach a skladové priestory v podzemí. Zo strany Piaristickej ulice vyrastie bytový dom s luxusnými bytmi.

orbis plot 1
Súčasný Orbis. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X