Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pesia zona nr 1.jpg
www.nitra.eu

Nový hlavný architekt chce zmeniť tvár centra aj predĺžiť pešiu zónu a vrátiť jej niekdajší život

Podľa hlavného architekta Viktra Šabíka musí Nitra pozitívne využiť vo svoj prospech veľký rozvoj, ktorý tu v poslednom období nastal.

Nitra má po niekoľkých rokoch hlavného architekta, stal sa ním Viktor Šabík, držiteľ viacerých ocenení za architektúru. Odborná komisia ho vybrala spomedzi troch kandidátov, ktorí sa prihlásili do výberového konania. Jeho prvoradou úlohou bude hasenie neriešených problémov z minulosti, príprava nového územného plánu a vízia architektonicko-urbanistického rozvoja celého mesta, s dôrazom na centrálnu mestskú zónu. Nitra musí podľa Šabíka dobehnúť vlak, pozitívne využiť vo svoj prospech veľký rozvoj, ktorý tu v poslednom období nastal a nie byť „fackovacím panákom veľkých hráčov.“

Moja predstava je, že budem mať silný mandát a vystupovať budem v podstate ako primátor pre architektúru, mojím priamym nadriadeným bude primátor. Chcem nastaviť latku tak, aby sa Nitra sa stala transparentným mestom, v ktorom je pre investorov zaujímavé investovať,“ povedal Šabík. Za posledných 150 rokov podľa neho Nitra nebola v takej situácii, v akej sa nachádza dnes a je tu veľký priestor na to, aby v nej nastal pozitívny rozvoj.

Nový hlavný architekt chce podniknúť kroky na oživenie centra mesta

Pešia zóna nám umrela pred očami v priebehu zhruba šiestich rokov výstavbou obchodného centra Galéria Mlyny, ktoré absorbovalo všetky obchodné a voľnočasové aktivity. Nemáme tu námestie, len nejakú vydláždenú plochu s kopcom pred divadlom,“ poukázal na problémy centra Nitry Šabík.

Otvoriť plánuje diskusiu o zmene vzhľadu námestia aj o oživení pešej zóny, ktorú by chcel predĺžiť o úsek medzi Palárikovou a hlavnou križovatkou. „Myslím si, že predĺženie pešej zóny je veľmi žiadané a aj reálne,“ myslí si Šabík. Útvar hlavného architekta bude podľa jeho slov vyvíjať aj vlastnú kreatívnu činnosť a spolupracovať s občanmi. Nový územný plán mesta by mohol byť realitou v horizonte troch rokov.

Primátor Marek Hattas označil Šabíka za uznávaného architekta, ktorý prinesie do mesta víziu, ktorá tu roky chýbala. „Jeho základnou prácou momentálne bude krízový manažment. Máme tu niekoľko veľkých projektov, ktoré treba jasne rozseknúť, ktorým smerom pôjdu. Hlavu a pätu treba dať centrálnej mestskej zóne,“ povedal Hattas. Ďalšie problematické časti, ktoré podľa neho treba riešiť, sú napríklad Wilsonovo nábrežie, Nová Chrenová, priemyselný park, ale aj Klokočina či Čermáň.

Viktor Šabík je držiteľom niekoľkých ocenení za architektúru

Do roku 2016 zastával post hlavného architekta Nitry Jozef Hrozenský, potom bola dočasne touto funkciou poverená Eva Ligačová. Viktor Šabík pochádza z Nitry a vedie ateliér BARAK architekti Nitra. Je trojnásobným laureátom CE.ZA.AR, držiteľom Krištáľového krídla za architektúru, ceny Stavba roka a ceny Fénix – kultúrna pamiatka roka. V Nitre projektoval napríklad polyfunkčný dom Cheese House na Mostnej ulici, Mestskú športovú halu na Čermáni, pavilón Základnej školy Tulipánová, vstupné vestibuly Starého divadla Karola Spišáka a realizoval tiež viaceré projekty na Nitrianskom hrade.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X