Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koncert hudba pixabay.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Foto ilustračné: pixabay.com
19. septembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Nový festival klasickej hudby v Nitrianskom kraji Pro Musica Nostra Nitriensis začne nasledujúcu stredu

Po mimoriadne úspešnom začiatku nového hudobného festivalu Pro musica nostra, ktorý odštartoval v Žilinskom kraji, festival prichádza aj do Nitry a okolitých miest. Medzinárodný festival Pro Musica Nostra Nitriensis, ktorý sa uskutoční v dňoch 26. – 30. septembra, vznikol z myšlienky založiť dlhodobú tradíciu podujatia zameraného na prezentáciu klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni v Nitrianskom kraji. Podujatie s medzinárodnou účasťou zároveň predstaví publiku vybrané historické pamiatky tohto regiónu ako netradičné koncertné priestory.

Hudobné centrum v Bratislave a Európske fórum vínnej kultúry organizujú festival v spolupráci s vybranými mestami a obcami z regiónu Nitrianskeho samosprávneho kraja. V priebehu piatich dní sa Oponice, Nitra, Jarok, Nová Ves nad Žitavou a Beladice premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu.

Pestrý program

Program festivalu je pestrý a ponúka dramaturgiu zostavenú z diel významných slovenských (Ján Levoslav Bella, Milan Novák, Johann Sigismund Kusser) i svetových skladateľov (Antonio Vivaldi, Maurice Ravel, Antonín Dvořák, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart atď.).

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na interpretačné výkony výborných domácich i zahraničných hudobníkov. Na otváracom koncerte v Château Appony v Oponiciach predvedie pôsobivý program popredný violončelista Eugen Prochác a vyhľadávaná sólová, komorná i orchestrálna hráčka, harfistka Slovenskej filharmónie – Katarína Turnerová.

V Nitrianskom Zámku u Grófa vystúpi v spolupráci s kontrabasistom Filipom Jarom vynikajúce Muchovo kvarteto, ktoré je zoskupením mladých nadaných hudobníkov a zaraďuje sa k významným komorným telesám na Slovensku. Jedinečné spojenie zvuku organa a flauty sprostredkuje na koncerte v Kostole sv. Martina v obci Jarok Marek Vrábel spolu s Monikou Štreitovou. Marek Vrábel parí ako koncertný organista, klavirista a pedagóg k špičke strednej generácie slovenského organového umenia. Monika Štreitová je talentovanou flautistkou z Českej republiky, ktorá v súčasnosti pôsobí v Portugalsku, no neustále si udržiava umelecké kontakty s českým a slovenským prostredím.

Na festivale bude účinkovať aj vynikajúci súbor interpretujúci hudbu 17. a 18. storočia – Solamente naturali pod vedením Miloša Valenta. Súbor, ktorý vystúpi v Kostole sv. Tomáša Becketa v Novej Vsi nad Žitavou, je pravidelným hosťom festivalov starej hudby na Slovensku a úspešne sa prezentoval aj na mnohých pódiách v zahraničí (USA, Nemecko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko a i.). Záverečný koncert v Park Hoteli Tartuf v Beladiciach bude patriť vokálnej tvorbe na špičkovej interpretačnej úrovni. Vynikajúca sopranistka Zoya Petrova z Ruska a slovenský spevák Gustáv Beláček predvedú v sprievode klaviristky Xénie Maskalíkovej svetoznáme árie z tvorby Mozarta, Belliniho, Donizettiho a ďalších popredných skladateľov.

Pro musica nitriensis plagat.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X