Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
25. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Novému divadlu chýbajú kostýmy a scénografia, zbiera na ne peniaze

Pred pár dňami sme vás informovali o vzniku Nového divadla, za ktorého zrodom stoja bývalí členovia Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Na plnohodnotné rozbehnutie divadla však umelcom chýbajú finančné prostriedky.

V súčasnosti pripravujú divadelníci prvý titul, ktorý bude mať premiéru 10. júna v kultúrnom centre Hidepark v Nitre. Chýbajú im však peniaze na výrobu scény a kostýmov, svojich priaznivcov preto prosia o pomoc. Na získanie finančných prostriedkov využilo Nové divadlo projekt HitHit, vďaka nemu môžu fanúšikovia umenia prispieť divadlu vopred určenou sumou.

„Skúšanie je už v plnom prúde. Zatiaľ bez scény a kostýmov. Improvizujeme a využívame všetko, čo prostredie Hideparku poskytuje. Na to, aby sme vytvorili inscenáciu, s ktorou budeme môcť cestovať, mohli ju hrať v každom ročnom období i v akomkoľvek priestore, potrebujeme scénu a originálne kostýmy. A práve na výrobu kostýmov a scény chceme využiť vyzbierané peniaze,“ uvádzajú divadelníci v popise projektu.

Premiéra inscenácie Kúpalisko od Báry Kubátovej však nie je ohrozená, odohrať by sa mala aj v prípade, že divadlo nevyzbiera požadovanú sumu. „Pripravovaná inscenácia je ambiciózna, mladícky odvážna, ale súčasne ľudsky zodpovedná a inšpiratívna. Plusom sú aj mladí tvorcovia, ktorých pohľad na spoločnosť, život i umenie sú atraktívne pre takmer 30 000 mladých ľudí žijúcich v Nitre a Nitrianskom kraji,“ uviedla dramaturgička divadla Veronika Gabčíková pre tlačovú agentúru SITA.

Video upútavka k pripravovanej inscenácii Kúpalisko:

Divadlo nechce zostať len pri tejto inscenácii a v pláne má už ďalšie. „Ďalšími pripravovanými projektmi novovzniknutého divadla sú Denník Anny Frankovej v réžii Šimona Spišáka, Projekt o dejinách umenia v réžii Andreja Kalinku a Pinocchio v réžii Ivana Martinku,“ uvádza SITA. Priestory nitrianskeho Hideparku chce divadlo využívať len dočasne, do septembra by totižto divadelníci radi našli vlastné priestory, v ktorých by mohli dlhodobo pôsobiť.

Zakladajúcimi členmi Nového divadla sú režisér Šimon Spišák, scénograf Karel Czech, dramaturgička Veronika Gabčíková, herečky Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Agáta Spišáková a Katarína Vargová Petrusová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X