Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velvyslanci nitra kolaz.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FOTO: Roman Oravec, nitra.sk
1. apríla 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nové vedenie mesta chce začať s organizovaním Dní rôznych kultúr. Primátor sa stretol s niekoľkými veľvyslancami

Stretnutia s veľvyslancami z rôznych kútov sveta v Nitre podporilo vznik myšlienky usporiadať nové podujatie Dni rôznych kultúr.

Nový primátor prijal počas uplynulých dní 5 veľvyslancov z rôznych kútov zeme, od Poľska, cez Turecko, až po Indonéziu. Rokovania priniesli mnoho zaujímavých informácií a nápadov, ale hlavnou myšlienkou bol vznik nového podujatia s názvom Dni rôznych kultúr. Počas tohto podujatia by rôzne štáty mohli propagovať svoje zvyky, tradície a gastronómiu. Podľa informácií mesta, by sa podujatie mohlo konať niekedy v lete.

Prínos z rokovaní s veľvyslancami

Vrámci stretnutia s veľvyslankyňou Turecka Hatice Asligül Ügdül sa aj primátor mesta zúčastnil návštevy Vojenského cintorína v Mlynárciach. Veľvyslankyňa sa tu pri príležitosti tureckého štátneho sviatku Dňa padlých chcela pokloniť obetiam prvej svetovej vojny. K ucteniu pamiatky sa pridali aj ostatní zástupcovia Turecka i mesta a položili vojakom kytice kvetov. V rámci rokovaní s veľvyslankyňou vznikol návrh spolupráce vo sfére kultúry alebo aj zmapovanie počtu tureckých študentov na nitrianskych univerzitách.

Velvyslanci turecko nitra.jpg
FOTO: Roman Oravec, nitra.sk

Do Nitry zavítal aj veľvyslanec Indickej republiky Shri Vanlalhuma. Ten prišiel v sprievode predstaviteľov Spoločnosti slovensko-indického priateľstva, Slovenskej siete proti chudobe, Európskej siete minimálneho príjmu a Inštitútu zamestnanosti v Bratislave. Na rokovaní prekvapil zúčastnených ponukou zvýšenia propagácie jogy v Nitre, možnosť organizovania besied a súťaží na základných školách a to pri príležitosti 150. výročia od narodenia M. Ghandiho.

Velvyslanec india nitra.jpg
FOTO: Roman Oravec, nitra.sk

Veľvyslanec susedného Poľska Krzysztof Strzałko hovoril s primátorom Nitry o partnerskom meste Zielona Góra. Spoločne by chceli podporiť inovatívne projekty v oboch mestách. Vrámci stretnutia s poľským zástupcom bola reč aj o najznámejšom Poliakovi vo svete, o pápežovi Jánovi Pavlovi II. Počas budúcoročných Cyrilo-metodských slávností si v Nitre pripomenieme sto rokov od jeho narodenia. Poľský veľvyslanec požiadal aj o pomoc pri usporiadaní výstavy, ktorá pripomenie tri desaťročia od pádu komunizmu.

Velvyslanec polsko nitra.jpg
FOTO: Roman Oravec, nitra.sk

Nitrianskym univerzitám venovala pozornosť veľvyslankyňa Indonézie Adiyatwidi Adiwoso, pretože podľa jej slov sa tu nachádza veľký počet študentov z Indonézie. Veľvyslankyňa by mala záujem rozšíriť spoluprácu s nitrianskymi univerzitami.

Velvyslanci indonezia nitra.jpg
FOTO: Roman Oravec, nitra.sk

Stretnutia so zástupcami zo zahraničia uzavrelo stretnutie s francúzskym veľvyslancom Christopherom Léonzim. Na rokovaní vznikla myšlienka kooperácie Nitry s niektorým francúzskym mestom. Oblastí spolupráce je neúrekom, napríklad vinárstvo, cestovný ruch, kultúra či vzdelávanie. V Nitre sa nachádza aj 6 firiem z Francúzska, takže istá komunita tu už je.

Velvyslanec francuzsko nitra.jpg
FOTO: Roman Oravec, nitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X