Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba v Nitre
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Klub priateľov starej Nitry, Youtube - koláž Nitradeň
31. decembra 2022 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.skYoutube Diskusia()

Nová Nitra priniesla so sebou pred rokmi masívnu výstavbu. Otvorený OD Prior mal jedinečný snackbar

Máme pre vás opäť niečo z histórie mesta pod Zoborom. Dnes si priblížime viac prelom 60. a 70. rokov, kedy stará Nitra ustúpila tej novej. 

Nitra má niekoľko mestských častí, ktoré sú v súčasnosti husto zastavané. Ak sa vrátime späť v čase, Nitra sa začala považovať za moderné mesto v 60. rokoch, za čo vďačila zriadeniu nových vysokých škôl a výstavbe výškových obytných budov.

Opäť kvitnúce mesto

Výstavba priniesla okrem nových možností na bývanie aj nové pracovné príležitosti. Relácia Noc v archíve konštatuje, že Nitra bola v 70. rokoch po dlhom období opäť kvitnúce mesto.

výstavba v Nitre
Foto: Youtube

Mesto sa zároveň radilo k tým, ktoré mali najestetickejšiu výstavbu. Hlavné mesto poľnohospodárstva bola v tej dobe práve Nitra aj vďaka Vysokej škole poľnohospodárskej (dnešná Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre).

výstavba v Nitre
Foto: Youtube

Nitriansky hrad bol centrom záujmu archeológov. Prvú písomnú zmienku o hradisku nájdeme z roku 871, v ktorej sa hovorí o stavebnej činnosti kniežaťa Pribinu a posvätení jeho nitrianskeho kostola v roku 828.

výstavba v Nitre
Foto: Youtube

Otvorenie OD Prior

Popri výstavbe zaostával rozvoj služieb obchodu. Nádeje sa vkladali do otvorenia OD Prior, ktorý mal priniesť rôznorodý sortiment. Budova mala mať 4 podlažia a viac ako 5-tisíc metrov štvorcových.

Celkové náklady predstavovali 68 miliónov korún. Výstavba odštartovala v roku 1969. Podľa plánov pracovníkov Nitrianskych pozemných stavieb mala byť dokončená v roku 1973. V skutočnosti otvorili obchodný dom v roku 1974 a zamestnával stovky ľudí.

výstavba v Nitre
Foto: Youtube

Ako uvádza web cas.sk, súčasťou budovy bol snackbar, aký nemal žiadny Prior v celom Československu. V rámci Slovenska bolo zriadené pre obchodný dom prvé učňovské stredisko. Neskôr sa z Prioru stal K-Mart a firma, ktorá ho vlastnila, zrušila snackbar a učňovské stredisko.

OD Prior
Foto: Facebook/ Klub priateľov starej Nitry

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X