Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kniha o nitre stare fotografie krst
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Mesto Nitra, autor Roman Oravec
10. júla 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nová kniha o Nitre predstavuje mesto prostredníctvom starých fotografií

Ďalšia kniha o Nitre bola uvedená do života a to hneď na mestských slávnostiach, pokrstená bola lipovým kvetom zo Zobora.

Historické pohľady na Nitru neprestávajú nielen obyvateľov mesta zaujímať. Dôkazom toho je aj nová kniha s názvom Nitra na starých fotografiách − Pamätihodnosti mesta. Publikácia predstavuje vývoj mesta a jeho korene prostredníctvom starých fotografií. Do života ju uviedli počas slávností Nitra, milá Nitra vo Veľkej dvorane Ponitrianskeho múzea a vydaná bola aj s podporou mesta Nitra.

Do života ju uviedli spoločne autor knihy Vladimír Bárta, bývalý primátor Nitry Vladimír Libant a riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko a to posypaním lipovým kvetom zo Zobora. Autor absolvoval v Nitre vysokoškolské štúdiá a s láskou sa vracia k mestu a jeho histórií. Pri práci so staršími spomienkami a fotografiami mu pomáhal aj bývalý primátor Nitry Vladimír Libant, ktorý je predsedom Spoločnosti priateľov starobylej Nitry.

Kniha o nitre stare fotografie krst
Zdroj: Mesto Nitra, autor Roman Oravec

V Knihe sa nachádza niekoľko unikátnych fotografií z rôznych miest v Nitre. Nájdete v nej napríklad fotografiu prvého nitrianskeho kina Meteor či podobu miléniového stĺpa na vrchole Pyramídy. Čitatelia tu nájdu aj niekdajší pohľad na Zobor, keď bol ešte plný viníc a záhrad. Stačí si len zalistovať si v tejto zaujímavej knihe a prenesiete sa do čias dávno minulých, ktoré v nás vzbudzujú nostalgiu.

Zaujímavé sú aj dobové pohľady na bývalé obce Párovce, Chrenovú, ktoré sa zmenili na moderné sídliská, ako aj na osadu Šindolka, známu výdatným prameňom, z ktorého na vozoch vo veľkých sudoch dovážali do mesta pitnú vodu. Čitateľ ocení pohľady na chýrečné nitrianske mlyny Arpádov, či Aujezského, ako aj na romanticky sa kľukatiace meandre rieky Nitry, ktorá ešte pokojne tiekla vo svojom starom koryte,“ hovorí Vladimír Bárta.

Kniha o nitre stare fotografie krst
Zdroj: Mesto Nitra, autor Roman Oravec
Kniha o nitre stare fotografie krst
Zdroj: Mesto Nitra, autor Roman Oravec

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X