Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektráreň, Chrenová, Dvonč
13
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
22. októbra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Nová elektráreň na Chrenovej stála päť miliónov eur. Zásobovať by mala celé sídlisko

V Nitre postavili novú elektráreň. Spoločnosť Mestská elektráreň Nitra, ktorá je stopercentnou dcérskou firmou martinskej spoločnosti A.En Slovensko, investovala do výstavby kogeneračnej elektrárne päť miliónov eur.

Elektráreň má inštalovaný elektrický a tepelný výkon viac ako tri megawatty. Vyrobená elektrina bude dodávaná do siete Západoslovenskej distribučnej a vyprodukované teplo bude slúžiť nitrianskemu sídlisku Chrenová.

„Prevádzkou elektrárne sa usporia primárne energetické zdroje vo výške 17 630 megawatthodín za rok, čo znamená, že sa vďaka nej dosiahne zníženie ročnej produkcie oxidu uhličitého o takmer päť tisíc ton. Pre lepšiu predstavu, toto množstvo zodpovedá ročnej spotrebe lesa o rozlohe jedenástich futbalových ihrísk,“ uviedol predseda predstavenstva Mestskej elektrárne Nitra Juraj Štrkolec. Výstavba nového energetické zdroja trvala sedemnásť mesiacov.

Spoločnosť A.En Slovensko patrí do nemeckej skupiny A.En Invent AG. Firma na Slovensku buduje a prevádzkuje projekty na báze obnoviteľných zdrojov energie. Okrem nitrianskej elektrárne pracuje na projekte výstavby zdroja vyrábajúceho elektrinu pomocou spoluspaľovania hnedého uhlia a biomasy vo Zvolene. Spoločníkmi vo firme A.En Slovensko sú spomínaná nemecká spoločnosť A.En Invent AG, jedna fyzická osoba a spoločnosť Central Energy Holding B.V. so sídlom v Holandsku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X