Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LITERATÚRA: Varga a Mitana
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA Hudobník Marián Varga ako hudobný sprievod pri príležitosti reedície zbierky poviedok Noèné správy Dušana Mitanu. Bratislava, 1. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
22. februára 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 SITA

Nitru rozozvučí hudobná jar, vystúpi aj Marián Varga

NITRA 21. februára – V Nitre sa 19. marca začne cyklus hudobných podujatí pod názvom Nitrianska hudobná jar. Jej cieľom je podľa vedúcej odboru kultúry mesta Nitra Dagmar Bojdovej udržiavať tradíciu koncertov vážnej hudby v Nitre, ktorá sa teší veľkej obľube. „V roku 2006 sme hudobnú jar obnovili a týmto rokom vstupuje do svojho 42. ročníka,“ oznámila Bojdová. Koncerty sú v koncertnej a výstavnej sieni Nitry, v synagóge, so začiatkom o 18. hodine. „Lahôdkou a oživením tohtoročného programu bude koncert Mariána Vargu, ktorého sa nám podarilo zakomponovať do programu na deviateho marca,“ hovorí o angažovaní známeho skladateľa a klávesovej legendy Bojdová. Vstupenky si môžu diváci kúpiť v predpredaji v budove NISYS-u alebo hodinu pred predstavením v synagóge.

Otvárací koncert Trnavského komorného orchestru pod vedením Alžbety Ševečkovej odohrá 19. marca diela Johanna Sebastiana Bacha a Leoša Janáčka. Hudobné sprítomnenie atmosféry francúzskeho kráľovského dvora ponúkne 22. marca divákom dámske zoskupenie z Čiech Ensemble Fiorello. Ich program sa nazýva „Les Plaisirs de Versailles“, alebo Hudba a tanec na dvore Ľudovíta XIV. Uvedú v ňom diela barokových autorov, akými sú Telemann, Lully, Rebel, Fux a ďalší, obohatené barokovým tancom. Vo štvrtok 26. marca je pripravený Večer hudby a poézie s klaviristkou Martinou Čiefovou, sopranistkou Janou Pastorkovou a recitátorom Jánom Hrmom. Diváci sa budú môcť započúvať do básní Sergeja Jesenina, Milana Rúfusa a Jacquesa Préverta a vypočuť si hudobné diela od Šurina, Glinku, Čajkovského, Rachmaninova a ďalších. Záverečný koncert Nitrianskej hudobnej jari 2015 sa uskutoční 12. apríla a predstaví sa na ňom Duo Aurette z Čiech. V programe Láska a žiaľ odznejú diela autorov 15. a 16. storočia v podaní sopranistky Lucie Rozsnyó so sprievodom lutny alebo teorby v podaní Katalin Ertsey.

Okrem hlavného programu sa bude konať aj sprievodné podujatie pod názvom Nitrianska hudobná jar Základnej umeleckej školy Jozefa Rosinského v Nitre. Je to festival mladých interpretov zo základných umeleckých škôl. V dňoch 30. marca až 1. apríla ponúka tri koncerty v Synagóge vždy o 17.00 hodine. Jeden koncert sa uskutoční dňa 31. marca o 14.30 h v koncertnej sále ZUŠ J. Rosinského v Nitre. Vstup na koncerty mladých umelcov je voľný.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X