Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mesto_kurenie_pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
23. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSHMÚ, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pre Nitru platí upozornenie, mali by ste obmedziť vetranie a pobyt vonku

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v nedeľu signál „upozornenie“. Signál upozornenia a výstrahy pre prachové častice PM10 bol vydaný po nameraní prekročenia prahu dva po sebe nasledujúce dni. Upozornenie platí až do odvolania.

„Nízke teploty vzduchu spôsobujú zvýšenú potrebu vykurovania, čo sa odzrkadľuje v zvýšených emisiách z lokálnych kúrenísk. Na mnohých miestach Slovenska je vysoký podiel vykurovania rodinných domov pevnými palivami, najmä drevom, ktoré sú významným zdrojom pevných častíc v podobe sadzí. Pri výskyte lokálnych inverzií v dolinách a kotlinách sa tieto emisie nemajú kam rozptýliť a dochádza ku kumulovaniu koncentrácií PM10 a PM2.5 v dýchacej zóne človeka,“ uvádza SHMÚ.

Tieto častice môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.

Akútne účinky sa podľa SHMÚ môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu informačného prahu (100 µg.m-3) vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Chronické účinky je zas možné očakávať pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.

Z toho dôvodu by ste mali obmedziť vetranie domov a bytov a tiež pobyt vonku. Nemali by ste vykonávať fyzickú aktivitu – fyzickú prácu a športové aktivity, rovnako by ste nemali vykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku znečisťujúcich látok do ovzdušia (napr. natieranie, lepenie, brúsenie, prášenie, fajčenie, voľné spaľovanie).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X