Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro
ilustračné
7. mája 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitriansky samosprávny kraj uzavrel hospodárenie za rok 2018 so zostatkom vo výške 14,9 milióna eur

Záverečný účet schválili krajskí poslanci na zastupiteľstve.

Zostatok vo výške 14,9 milióna eur vznikol ako výsledok prebytkového bežného rozpočtu vo výške 18,2 milióna eur a schodkového kapitálového rozpočtu vo výške 12,1 milióna eur po započítaní zostatku príjmových finančných operácií. Peniaze pôjdu do rezervného fondu, ktorého výška sa po pripočítaní tohto zostatku zvýši na zhruba 19 miliónov eur.

Podiel celkového dlhu na bežných príjmoch predchádzajúceho roka predstavuje 11,45 percenta, zákon stanuje maximálny limit 60 percent. Podiel celkových ročných splátok návratných zdrojov financovania na bežných príjmoch predchádzajúceho roka predstavuje 2,21 percenta, zákon umožňuje 25 percent. Každým rokom klesá aj dlh na obyvateľa kraja, ktorý za rok 2018 dosiahol 29,60 eura.

Župan Milan Belica zhodnotil, že pozícia Nitrianskeho samosprávneho kraja v oblasti výsledkov hospodárenia je naďalej najlepšia spomedzi všetkých samosprávnych krajov Slovenska. „Keby sme chceli, môžeme okamžite splatiť dva úvery,“ povedal Belica pre médiá. Financie z rezervného fondu plánuje kraj využiť na rôzne investičné projekty. „Peniaze sa použijú, čiže nie je to tak, že ich len ukladáme. Figurujú síce ako rezerva, ale hneď sa vytvára ich viazanosť v rámci jednotlivých projektov,“ uviedol Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X