Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Eurobankovky
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Eurobankovky v hodnote 10, 20 a 50 Eur. Bratislava, 13. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
21. októbra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: SITA

Nitriansky samosprávny kraj schválil rozpočet na budúci rok

NITRA 20. októbra – Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja(NSK) dnes odhlasovali návrh rozpočtu na rok 2015. Podľa neho bude kraj hospodáriť s prebytkom. Celkový objem príjmov sa odhaduje približne na 165 miliónov eur, výdavky sú plánované na 161 miliónov. „Považujem za veľký úspech že rozpočet bol prijatý obrovskou väčšinou,“ povedal pre agentúru SITA predseda NSK Milan Belica. Nie je podľa neho náhoda, že kraj sa umiestňuje na špici hodnotenia hospodárenia nezávislých organizácií. Belica dodal, že prebytkový rozpočet je vizitkou dlhoročného hospodárneho nakladania s verejnými financiami kraja.

Rozdiel medzi príjmovou a výdavkovou časťou je štyri milióny eur. Tie by sa mali stať súčasťou rezervného fondu. Ten tvorí momentálne podľa Belicu 13 miliónov eur. Na otázku, ako sa ich chystá kraj využiť, odpovedal, že jeho prioritou je rozvoj infraštruktúry a vzdelávania. „Rezervný fond je tiež pomyselný vankúš, na ktorý sa spoliehame, ak by došlo k nečakaným výdavkom,“ doplnil župan.

Podobu návrhu rozpočtu ovplyvnili okrem makroekonomických ukazovateľov aj prebiehajúce legislatívne procesy. Napríklad očakávaná zmena rozpočtového určenia dane z motorových vozidiel, ktorú v júli 2014 Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania. Reálne sa očakáva, že daň z motorových vozidiel s účinnosťou od 1. januára budúceho roka nebude príjmom kraja, ale bude príjmom štátneho rozpočtu SR. Kompenzáciou pre kraj je zvýšený podiel na dani z príjmov fyzických osôb. Oproti roku 2014 sa aj na základe tejto zmeny zvýšia príjmy nitrianskeho kraja na dani z príjmov fyzických osôb o približne 26 miliónov eur. Príjmy z dane z motorových vozidiel boli za rok 2014 vo výške 19 miliónov eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X