Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CIRKEV: Pamätná tabuľa vierozvestcov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA Pamätná tabuľa sv. Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy, bude umiestnená v Bazilike San Pietro di Castello v Taliansku. Pamätnú tabuľu vytvoril akademický sochár Marián Polonský. Bratislava, 30. júna 2013. Foto: SITA/OZ Allegra
9. júna 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Nitriansky samosprávny kraj sa bude podieľať na budovaní Kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda

Nitra 9. júna – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) vstúpi do záujmového združenia Kulturní steska sv. Cyrila a Metoděje, ktoré založil Zlínsky kraj. Cieľom združenia je realizácia rovnomenného projektu, vďaka ktorému má vzniknúť Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda. Jej centrum bude vo Velehrade na Morave, odkiaľ bude predĺžená aj na Slovensko. „Prispeje k rozvoju kultúrnej a púťovej turistiky. Jej trasa povedie cez Slovensko prostredníctvom NSK, mesta Nitra, Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a ďalších partnerov,“ informoval Úrad NSK.

K hlavným cieľom projektu je okrem odborného výskumu aj posilnenie vedomia, histórie a európskeho kultúrneho dedičstva, výmena mladých Európanov v oblasti kultúry a vzdelávania, podpora súčasnej kultúrnej a umeleckej praxe a rozvoj cestovného ruchu a kultúry. Kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda má mať tri trasy. Prvá bude viesť z Velehradu do Starého Města a Mikulčíc na moravskej strane, odkiaľ pôjde do Kopčian, Devína a Nitry na Slovensku. Druhá bude z Velehradu smerovať do Starého Města, Trenčína, Pobedimu, Ducového, Nitrianskej Blatnice, Bojnej, Nitry, Kostolian pod Tribečom, Starého Tekova, Bíne a Štúrova až po Ostrihom a Blatnohrad v Maďarsku. Rovnaká bude aj tretia trasa, ktorá sa však bude končiť už v Kostoľanoch pod Tribečom.

Ako uviedla vedúca odboru školstva, mládeže, športu a kultúry na Úrade NSK Ľubica Libová, kraj chce na realizáciu projektu využiť okrem svojich zdrojov aj finančné prostriedky z fondov Európskej únie v novom Programovom období 2014 až 2020. „Zapojenie NSK do medzinárodného projektu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda poskytuje príležitosť začleniť náš kraj do európskych trás kultúrnej a púťovej turistiky, a tým využiť bohatý potenciál historického, kultúrneho a prírodného bohatstva, ktorým disponuje. Okrem rozvoja cestovného ruchu a vytvorenia nových pracovných príležitostí by to nepochybne prispelo aj k propagácii NSK doma i v zahraničí,“ skonštatovala Libová.

Národným koordinátorom projektu na Slovensku má byť NSK, ďalšími partnermi sú TSK a mesto Nitra. Záujem o spoluprácu na budovaní Kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda už prejavil aj Archeologický ústav SAV v Nitre, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda v Nitre, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Ponitrianske múzeum v Nitre, Nitrianska galéria. Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave a Gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X