Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky kraj patri do skupiny mapy.jpg
Zdroj: www.google.sk
27. mája 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitriansky samosprávny kraj dosiahol za rok 2018 najvyššie čerpanie peňazí z Integrovaného regionálneho operačného programu

Okrem IROP čerpá župa a ďalší žiadatelia v rámci kraja aj z iných operačných programov Európskej únie.

Nitriansky samosprávny kraj dosiahol za rok 2018 najvyššie čerpanie peňazí z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) spomedzi slovenských krajov. Ako žiadateľ si uplatňoval celkové oprávnené výdavky vo výške 2,9 milióna eur. Druhý bol Žilinský samosprávny kraj s čerpaním 1,4 milióna eur. „Nitrianskemu samosprávnemu kraju sa v programe IROP za rok 2018 podarilo dosiahnuť najvyššie čerpanie aj na úrovni ostatných žiadateľov z kraja – ku koncu roka 2018 sme evidovali hodnotu preinvestovaných výdavkov za Nitriansky kraj vo výške 6,6 milióna eur,“ uviedla hovorkyňa nitrianskeho župana Oľga Prekopová.

V rámci aktuálneho programového obdobia 2014 – 2020 bolo k máju 2019 kontrahovaných z IROP pre žiadateľov z Nitrianskeho kraja a mesta Nitra 141 projektov za viac ako 74 miliónov eur. Vyšší územný celok má schválených 20 projektov za 36,9 milióna eur. S Integrovaným regionálnym operačným programom sa stretávajú obyvatelia kraja v projektoch zameraných na regionálne komunikácie druhej triedy, verejnú osobnú dopravu a cyklokomunikácie, ďalšími oblasťami sú školstvo a zelená infraštruktúra.

14 projektov je v Nitre zameraných na zelenú infraštruktúru

V oblasti dopravy má samosprávny kraj schválených päť projektov rekonštrukcie úsekov ciest druhej triedy v hodnote 20,8 milióna eur. Celkovo tak zmodernizuje 94,6 kilometra ciest. „Nitriansky samosprávny kraj už prevzal od zhotoviteľa jeden zrealizovaný projekt na ceste druhej triedy v úseku Topoľčianky – Skýcov. V krátkom čase odovzdajú aj ďalšie dva zrealizované projekty – úseky Šaľa – Nitra a Vráble – Tesárske Mlyňany. Do konca roka budú ukončené aj zostávajúce projekty na cestách Šurany – Podhájska – Kalná nad Hronom a Nemčice – Radošina – hranica kraja,“ informovala Prekopová. V súčasnosti župa pripravuje ďalšie projekty na šesť úsekov ciest druhej triedy, spolu s dĺžkou 87 kilometrov.

V rámci školstva ide 7,9 milióna eur do projektov zameraných na vytvorenie nových kapacít v materských školách v mestách a obciach Nitrianskeho kraja. V oblasti základných škôl sú projekty zamerané na nové a modernizované učebne a ich vybavenie. Aktuálne je podpísaných 33 zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre podporu základných škôl v hodnote takmer 3,2 milióna eur a v procese riešenia je ďalších 21 projektov. Do stredných škôl potečie viac ako 14 miliónov eur prostredníctvom 13 projektov.

Na území krajského mesta Nitra bolo úspešných ďalších 14 projektov, ktoré riešia zelenú infraštruktúru. V rámci intervencií do vodného hospodárstva prešlo osem projektov s celkovými výdavkami viac ako 6,9 milióna eur. Ďalšie štyri schválené projekty za 900-tisíc eur boli zamerané na vodovod.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X