Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spravodlivost sud pixabay
ilustračné: pixabay.com
26. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Nitriansky právnik môže ísť do väzenia, ak neuhradí 33-tisícový dlh

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici nariadil výkon pomernej časti náhradného trestu v rozsahu dva roky a deväť mesiacov pre 33-ročného odsúdeného právnika Stanislava Beňa z Nitry.

Beňo ako manažér občianskeho Združenia priateľov Zamaguria spáchal subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev, čím spôsobil škodu viac ako 116-tisíc eur. Ku skutku sa Beňo priznal a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú v decembri minulého roku senát ŠTS v Banskej Bystrici schválil. Podľa rozsudku Beňo dostal vtedy súhrnný trest tri roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest 46-tisíc eur. Rozsudok sa stal právoplatným, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči verdiktu súdu neodvolá.

Na žiadosť odsúdeného Beňa mu súd povolil zaplatiť trest v splátkach. No právnik uhradil iba časť a svoju povinnosť, ku ktorej sa dobrovoľne zaviazal, neplnil ani napriek opakovaným výzvam. Dôvod nevedel uviesť ani na verejnom zasadnutí v tejto veci. Voči uzneseniu o výkone náhradného trestu, ktorý si má odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia, však podal sťažnosť. Predseda senátu ho upozornil, že väzeniu sa môže vyhnúť, ak do termínu právoplatnosti uznesenia dlh 33-tisíc eur uhradí.

Doktor práv Stanislav Beňo bol najprv projektovým manažérom a neskôr predsedom občianskeho združenia Združenie priateľov Zamaguria. Združenie dostalo v roku 2010 od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny zálohu 116-tisíc eur na projekt Vzdelávanie – cesta k trhu práce. Bol orientovaný na obyvateľov segregovaných a separovaných rómskych komunít v okrese Poprad. Išlo o teoreticko-praktické vzdelávanie a získavanie manuálnych zručností pre profesie pomocný murár, tesár, betonár, zakladač a pod. Beňo mal v stanovenej lehote šiestich mesiacov zálohu zúčtovať. Neurobil tak a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku na vyše 315-tisíc eur zmluvu zrušil. Beňo doteraz peniaze nevrátil.

Nejde o prvý prešľap právnika z Nitry. V roku 2014 tiež uzavrel dohodu s prokurátorom a ŠTS ju schválil. Podľa nej Beňo poškodil európske spoločenstvo ako prezident Občianskeho združenia pre rozvoj cestovného ruchu a športu v regióne Vysoké Tatry. Združenie malo v podtatranskej obci Gánovce realizovať Projekt testovania a tvorby pracovných miest. Bol zameraný na zvýšenie zamestnanosti rómskych komunít a nezamestnaných ľudí bez vzdelania.

Projekt sa mal uskutočniť do konca júna 2011. V auguste 2010 Združenie dostalo od Fondu sociálneho rozvoja zálohu 115-tisíc eur na plánované aktivity. Do pol roka sa tieto financie mali zúčtovať, ale Beňo to neurobil. Postupne previedol peniaze z účtu Občianskeho združenia na účet súkromnej spoločnosti v inej banke. Tým spáchal zločin poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev. Európsky sociálny fond poškodil o vyše 98-tisíc eur a štátny rozpočet Slovenskej republiky o viac ako 17-tisíc eur.

Vzhľadom na opakované protiprávne konanie rozsudok z decembra 2015 uložil Beňovi aj povinnosť podrobiť sa probačnému dohľadu súdu a zakázal mu zúčastňovať sa na podobných projektoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X