Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kancelaria pravnik pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
26. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Nitriansky právnik, ktorý nezaplatil peňažný trest, pôjde do väzenia

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu nariadil výkon náhradného trestu pre odsúdeného 35-ročného právnika Stanislava Beňa z Nitry. Právnika v decembri 2015 odsúdili za subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov európskych spoločenstiev na súhrnný trest tri roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest 46-tisíc eur. Stalo sa tak na základe dohody o vine a treste, ktorú Beňo uzavrel s prokurátorkou Úradu špeciálnej prokuratúry a súd ju schválil.

V dohode sa právnik zaviazal zaplatiť peňažný trest 46-tisíc eur v stanovenej lehote. Doteraz odsúdený zaplatil iba časť a navrhoval podmienečne upustiť od zaplatenia zvyšku peňažného trestu. Senát mu nevyhovel a rozhodol, že Beňo pôjde do väzenia na 32 mesiacov a 24 dní. Rozhodnutie senátu o premene peňažného trestu na trest väzenia nie je právoplatné, odsúdený právnik podal voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Peniaze nevrátil

Protiprávne konanie spáchal Beňo ako manažér občianskeho Združenia priateľov Zamaguria. Vyčíslená škoda pre Európsky sociálny fond a štátny rozpočet Slovenskej republiky dosiahla viac ako 116-tisíc eur. Združenie priateľov Zamaguria dostalo v roku 2010 od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny zálohu 116-tisíc eur na projekt Vzdelávanie – cesta k trhu práce. Bol orientovaný na obyvateľov segregovaných rómskych komunít v okrese Poprad. Išlo o teoreticko-praktické vzdelávanie a získavanie manuálnych zručností pre profesie pomocný murár, tesár, betonár, zakladač a podobne. Beňo sa stal manažérom projektu a zálohu mal v stanovenej lehote šiestich mesiacov zúčtovať. Neurobil tak a poskytovateľ nenávratného finančného príspevku na vyše 315-tisíc eur zmluvu zrušil. Beňo doteraz peniaze nevrátil.

Ďalší prešľap

Podobný prešľap právnik z Nitry urobil aj ako prezident Občianskeho združenia pre rozvoj cestovného ruchu a športu v regióne Vysoké Tatry. Združenie malo v podtatranskej obci Gánovce realizovať Projekt testovania a tvorby pracovných miest. Bol zameraný na zvýšenie zamestnanosti rómskych komunít a nezamestnaných ľudí bez vzdelania. Realizácia projektu mala prebiehať do konca júna 2011. V auguste 2010 Združenie dostalo od Fondu sociálneho rozvoja zálohu 115-tisíc eur na plánované aktivity. Do pol roka sa tieto financie mali zúčtovať, ale Beňo to neurobil. Postupne previedol peniaze z účtu Občianskeho združenia na účet súkromnej spoločnosti v inej banke. Tým spáchal zločin poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev.

Európsky sociálny fond poškodil o vyše 98-tisíc eur a štátny rozpočet Slovenskej republiky o viac ako 17-tisíc eur. Aj v tomto prípade sa Beňo priznal a s prokurátorom v roku 2014 uzavrel dohodu, ktorú súd schválil.
Vzhľadom na opakované protiprávne konanie súd v decembri 2015 uložili Beňovi aj povinnosť podrobiť sa probačnému dohľadu v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia. V rovnakej lehote sa Beňo tiež nesmie zúčastňovať na podobných projektoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X