Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro
ilustračné
5. marca 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Nitriansky kraj vyčerpal takmer celý balík financií z fondov EÚ

Nitra 5. marca – Rozvoj Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), čerpanie financií z fondov Európskej únie (EÚ) či možnosti zvyšovania zamestnanosti. O týchto i ďalších témach dnes rokoval predseda NSK Milan Belica s podpredsedom Európskej komisie (EK) Marošom Šefčovičom.

„V priebehu 12 mesiacov je to jeho druhá návšteva v našom kraji. Pýtal sa na viaceré veci. Okrem iného aj na to, ako sa nám darilo čerpať zdroje z Regionálneho operačného plánu (ROP). Uistil som ho, že aj napriek tomu, že sme museli dva roky čakať na naštartovanie celého procesu, prostriedky z fondov EÚ, ktoré boli vymedzené, sme vyčerpali prakticky skoro stopercentne. A to je veľký úspech. Lebo pokiaľ by sme to porovnávali s iným operačnými programami a nakoniec aj s Európou, tak všade to tak nie je,“ skonštatoval Belica.

Podpredseda Európskej komisie sa tiež zaujímal o to, ako je kraj pripravený na prípadné nové investície. Pýtal sa tiež na potreby a pomoc, ktorú by vyššie územné celky zo strany EK či Európskej únie potrebovali. Podľa Belicu by mala smerovať predovšetkým do rozvoja malého a stredného podnikania a zvyšovania zamestnanosti. „To je absolútna priorita. Ale dôležitá je aj pomoc pri ochrane životného prostredia, predovšetkým spodných vôd, na ktoré je práve Nitriansky kraj bohatý. Bavili sme sa aj o tom, že treba trošku urýchliť proces ochrany životného prostredia, budovanie kanalizácie a zabezpečenie zásobovania obyvateľstva pitnou vodou. Ale prioritou stále zostáva zvyšovanie zamestnanosti. Tá je veľkým problémom nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách,“ skonštatoval Belica. Ako po stretnutí so Šefčovičom zdôraznil, EK môže pri riešení týchto problémov regiónom reálne pomôcť. „Ale nikdy ten proces nebude jednosmerný. V prvom rade starostovia, primátori a predstavitelia krajov musia byť iniciatívni,“ zdôraznil Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X