Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Slávnostné odovzdávanie nových autobusov
SITA NITRA: Slávnostné odovzdávanie nových autobusov Slávnostné odovzdávanie nových autobusov areál spoločnosti ARRIVA NITRA a.s.. Nitra, 21. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
27. júla 2015 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Nitriansky kraj upravil tender na autobusovú dopravu, zvýšil sa na 600-miliónov

Predpokladaná cena za pravidelnú prímestskú autobusovú dopravu v Nitrianskom kraji na desať rokov vo výške 334,17 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty sa zvýšila na 501,25 mil. eur za pätnásť rokov. Základnú dĺžku zmluvy v trvaní desať rokov, od 1. januára 2016 do 31. decembra 2025, môže kraj predĺžiť na základe opcie o päť rokov, do 31. decembra 2030.

NITRA 27. júla – Nitriansky samosprávny kraj upravil podmienky verejnej súťaže na zabezpečenie pravidelnej prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme na svojom území. Predpokladanú cenu za poskytovanie týchto služieb počas desiatich rokov vo výške 334,17 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (401 mil. eur vrátane dane) zvýšil na 501,25 mil. eur bez dane (601,5 mil. eur s daňou) za pätnásť rokov. Základnú dĺžku zmluvy na dotovanú prímestskú autobusovú dopravu v trvaní desať rokov, od 1. januára 2016 do 31. decembra 2025, môže kraj predĺžiť na základe opcie o päť rokov do 31. decembra 2030.

Požadovaný celkový obrat autobusových dopravcov za predchádzajúce tri ukončené roky sa znížil z pôvodných 100 mil. eur na 80 mil. eur. Celková zmluvná cena poskytnutých služieb za posledné tri roky ku dňu predkladania ponúk zostáva 80 mil. eur bez dane, pričom poskytnuté služby vo verejnom záujme autobusovou dopravou majú mať objem aspoň 70 mil. eur. Nitriansky kraj zároveň požaduje, aby uchádzači mali priemerne minimálne 722 zamestnancov na pozícii vodič autobusu počas predošlých troch rokov.

Lehota na predkladanie ponúk je 17. augusta a o vysvetlenie súťažných podkladov možno požiadať do 7. augusta. Rozhoduje ekonomicky najvýhodnejšia ponuka na základe dvoch kritérií. Celková nákladová cena má relatívnu váhu 70 a úroveň technického riešenia 30 bodov. Nitriansky kraj plánuje pri výbere prevádzkovateľa verejnej autobusovej dopravy v spádových oblastiach Nitry, Nových Zámkov, Levíc, Topoľčian, Zlatých Moraviec, Komárna, Šale, Šiah, Štúrova a Vrábľov použiť elektronickú aukciu.

Nitriansky kraj má v súčasnosti uzatvorené zmluvy vo verejnom záujme vo vnútroštátnej pravidelnej prímestskej autobusovej doprave so spoločnosťami Arriva Nitra, a. s. a Arriva Nové Zámky, a. s. Súčasne platné zmluvy s dopravcami boli uzatvorené priamym zadaním v októbri 2009. Teda pred účinnosťou Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady z 23. októbra 2007 o službách vo verejnom záujme v osobnej železničnej a cestnej osobnej doprave, ktoré je účinné od 3. decembra 2009. Obe zmluvy s dopravcami boli uzatvorené na roky 2010 až 2013. Následne uplatnením nariadenia boli zmluvy formou dodatkov predĺžené do 31. decembra 2015. V tomto roku končí zmluvný vzťah Nitrianskeho kraja s uvedenými dopravcami. Nitriansky kraj je podľa európskeho nariadenia povinný zabezpečiť transparentný výber zmluvných dopravcov, poskytovateľov služieb vo verejnom záujme na základe verejného obstarávania. To pre kraj zabezpečuje Advokátska kancelária Jančo & Partneri, s. r. o. z Bratislavy.

Arriva Nitra prevádzkuje v Nitrianskom kraji 95 prímestských autobusových liniek z Nitry, Topoľčian, Zlatých Moraviec a Vrábľov, Arriva Nové Zámky zabezpečuje v kraji 90 prímestských autobusových liniek z Nových Zámkov, Komárna, Hurbanova, Levíc, Želiezoviec, Šiah, Šurian, Kolárova, Šale a Štúrova.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X