Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ocenenia Nitrianskeho samosprávneho kraja
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitriansky samosprávny kraj - koláž Nitradeň
17. augusta 2021 Správy Nitra od NitraDen.skTS, Facebook Diskusia()

Nitriansky kraj udelil ceny za významný prínos pre región, spolu ocenil už 29 osobností

Ocenenia kraja boli odovzdané za rok 2020 a dodatočne aj za rok 2019. Vyhrali tieto osobnosti.

V pondelok 16. augusta sa v nitrianskej Koncertnej sále Župného domu odovzdávali ocenenia Nitrianskeho samosprávneho kraja. Na podujatí sa zúčastnili predseda a podpredsedovia kraja, poslanci NRSR či predstavelia verejnej, štátnej správy a cirkvi.

Podujatie sa organizuje od roku 2009. Cena pozostáva zo zlatej plakety, pamätnej listiny a finančného ocenenia 1000 eur. Doteraz získalo túto cenu už 29 osobností.

Pre koronavírus sa udeľovanie cien minulý rok neuskutočnilo, preto boli ocenené aj osobnosti za rok 2019. Pozrite si, ktoré osobnosti boli ocenené a čo významné urobili pre kraj.

Ceny za rok 2019

PhDr. Miroslav Pius – Cenu získal za osobný prínos k rozvoju stredného školstva, kultúry, histórie a historických a kultúrnych tradícií najmä pre deti a mládež v kraji.

Jeho pracovné začiatky sa spájajú s niekdajším Československým rozhlasom v Bratislave. Po roku 1989 pôsobil v rezortoch školstva a kultúry či ako riaditeľ Národného osvetového centra v Bratislave. Ako dôchodca sa venuje histórii a publicistike tradícií rodného kraja. Podieľal sa na archeologických nálezoch na mohylách v Čake alebo hlineného torza Venuše z Nemčinian.

Mária Záturová – Cenu získala za celoživotné dielo v oblasti divadelnej tvorby pre deti a mládež, ako aj reprezentáciu kraja doma i v zahraničí.

Od roku 1970 pôsobila v Bábkovom divadle, neskôr v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre. V divadle strávila 40 sezón a odohrala viac ako 150 postáv. Na základnej škole v Nových Zámkoch viedla literárno-dramatický súbor, ktorý účinkoval vo viacerých krajinách Európy.

Ing. Ján Fülöp – Cenu získal za mimoriadny osobný prínos k rozvoju podnikateľského sektoru v kraji, zavádzanie inovatívnych výrobných procesov v oblasti elektroniky a automatizácie, ako aj reprezentáciu kraja na Slovensku i v zahraničí.

Až do odchodu do dôchodku pracoval v podniku Služba – Výrobné družstvo invalidov v Nitre. V roku 1982 pracoval 4 roky ako poradca ministra priemyslu v Nicarague, kde zároveň pôsobil ako tréner národného futbalového mužstva. Od roku 2011 rozbehol viacero spoločností, vybudoval závod na vstrekovanie plastov či podnik na montáž elektroniky.

Ceny za rok 2020

Ing. Mgr. Juraj Barát – Cenu získal za zásluhy a osobný prínos v oblasti charity a sociálnej práce a reprezentáciu kraja na Slovensku i v zahraničí.

Charite a sociálnej práci sa venuje od roku 1990. Je spájaný so začiatkami Diecéznej charity v Nitre, ktorej dodnes šéfuje. Podieľal sa aj na rozvoji Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, Charitatívno – sociálneho centra či Hospicu – domu pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre. Taktiež stál pri zrode Slovenskej katolíckej charity a to najmä na území Nitry a Nitrianskeho kraja pri povodniach v roku 2013.

Doc. PhDr. Matej Ruttkay, CSc. – Cenu získal za zásluhy a osobný prínos v oblasti archeológie a archeologických výskumov zvlášť Nitrianskeho regiónu a reprezentáciu kraja na Slovensku i v zahraničí.

Z jeho profesionálneho pôsobenia stojí za zmienku prvá práca vo vtedajšom Vlastivednom múzeu v Nitre či v Archeologickom ústave SAV, kde pôsobí od roku 2008 ako riaditeľ. Má na konte medzinárodné výskumné projekty doma i zahraničí. Je autorom a spoluautorom mnohých archeologických expozícií na Nitrianskom hrade či Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre. Pôsobí ako pedagóg na nitrianskej univerzite.

Ing. Vladimír Vnuk – Cenu získal za zásluhy a osobný prínos v oblasti poľnohospodárstva, športu, a historickej fotografie v regióne a reprezentáciu kraja.

V roku 1975 začal pracovať v dnešnom podniku Agris, neskôr sa stal jeho majiteľom a pôsobí v ňom dodnes. Pôsobil aj v športovej oblasti, 17 rokov bol predseda komisie rozhodcov v západoslovenskom futbalovom zväze, 20 rokov pôsobil ako futbalový rozhodca a 12 rokov strávil aj ako ligový futbalový delegát. Po odchode do dôchodku začal zbierať historické fotografie Nitry, jeho zbierka obsahuje viac ako 5000 fotografií.

Prof. Ing. Štefan Mihina, PhD. – Cenu získal za celoživotné zásluhy a osobný prínos v oblasti poľnohospodárskej vedy a výskumu a reprezentáciu kraja na Slovensku i v zahraničí. Cenu za zosnulého profesora prebrala jeho manželka.

Pracoval vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby aj v Slovenskom centre poľnohospodárskeho výskumu v Nitre. V roku 1999 mu bol udelený titul profesora v odbore poľnohospodárska technika. Bol členom rôznych odborných organizácií a poradných orgánov.

Ing. Štefan Košovan – Získal pamätnú plaketu predsedu kraja za celoživotné zásluhy a osobný prínos v oblasti pôdohospodárstva, krajinnej ekológie, histórie, publicistiky a verejnej služby v kraji.

Viac ako 40 rokov pracoval ako pôdohospodársky projektant, hydromeliorátor a krajinný ekológ. Je autorom monografie o historickej Nitre či o bombardovaní mesta cez druhú svetovú vojnu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X