Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze eurobankovky thinkstock
Foto: ilustračné, thinkstockphotos
25. októbra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Nitriansky kraj má schválený budúcoročný rozpočet, s takouto sumou bude hospodáriť

Nitriansky samosprávny kraj bude v roku 2017 hospodáriť s rozpočtom, ktorý bude o 27 miliónov vyšší ako tohtoročný. Krajskí poslanci v pondelok schválili vyrovnaný budúcoročný rozpočet vo výške 182 miliónov eur.

Nárast objemu financií predstavuje takmer 18 percent oproti roku 2016. Dôvodom je najmä vyšší príjem z podielových daní. „Nárast financií v rozpočte je skutočne masívny, snáď najmasívnejší za existenciu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Hlavným dôvodom je rast slovenskej ekonomiky,“ zhodnotil predseda kraja Milan Belica.

Prioritou kraja v budúcom roku budú školy a cesty. Zvýšenú pozornosť chce kraj venovať aj sociálnej oblasti. „Je vysoký nárast ľudí v dôchodkovom veku, to znamená, že sa veľmi vážne musíme zaoberať aj problematikou domovov sociálnych služieb. Teraz máme okolo 3 500 klientov, možno v priebehu nejakých dvoch – troch rokov bude ten nárast dosť zreteľný,“ poukázal Belica. Kraj preto plánuje rozšíriť rozsah služieb v tejto sfére.

Na cesty pôjde o 33 percent viac ako tento rok a prilepšia si aj oblasti školstva, kultúry a sociálna sféra. Na rovnakej výške ako tento rok zostane cestovný ruch. Dôvodom je, že tento rok sa dotácie v tejto oblasti nevyčerpali. Celkovo sa dotácie kraja pre budúci rok zvýšia o viac ako 31 percent. „Takýto nárast rozpočtu v minulých rokoch nikdy nebol. Oceňujem najmä zvýšenie objemu financií do oblasti ciest, pretože cesty kraja naozaj nie sú všetky vo vyhovujúcom stave,“ povedal poslanec Iván Farkas (SMK).

Zároveň upozornil na to, že v oblasti školstva sú veľké rozdiely medzi jednotlivými okresmi. Viac sa napríklad ujde okresu Levice, okresy Nové Zámky a Komárno zaostávajú. „Tam bude treba v budúcnosti nejaká kompenzácia, či už z fondov Európskej únie alebo z rozpočtu kraja,“ povedal Farkas. Kraj má vytvorenú aj dostatočne veľkú rezervu pre neočakávané investície. V rezervnom fonde kraja by malo byť ku koncu tohto roka zhruba 17 miliónov eur. „Rezervný fond máme už taký, že niektoré banky by nám mohli závidieť,“ zhodnotil poslanec Peter Oremus (nezávislý).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X