Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nová cyklotrasa v Devínskej Novej Vsi
ilustračné: SITA/Ľudovít Vaniher Èas cyklotrasy Na hriadkach, ktorú si môže bratislavská verejnos v sobotu v rámci otvorenia cyklistickej a turistickej sezóny 2006 vyskúša v Devínskej Novej Vsi. Nová cyklotrasa vedie od ulice Bukovèana po ulicu Na Hriadkach. foto: SITA/¼udovít Vaniher
10. augusta 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Nitriansky kraj má najmenej cyklotrás zo všetkých krajov!

Nitra 10. augusta – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) má vďaka pomerne malému prevýšeniu veľmi dobré podmienky na cykloturistiku. Hlavnú kostru siete cyklotrás tvorí Podunajská cyklomagistrála, z ktorej v Komárne odbočujú Vážska cyklomagistrála a Ponitrianska cyklomagistrála. Ďalším dôležitým bodom je Štúrovo, kde z Podunajskej cyklomagistrály odbočujú Pohronská a Ipeľská cyklomagistrála. Zo Zlatých Moraviec vychádzajú Požitavské cyklotrasy. Napriek tomu zaberá kraj v realizácii cyklotrás posledné miesto spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Na porovnanie – v Nitrianskom kraji je zhruba 350 kilometrov cyklotrás, v Žilinskom kraji je ich približne 2000 km.
Podľa štúdie, ktorú vypracovala Katedra geografie a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, je v kraji zdokumentovaných 67 cyklotrás. Väčšina z nich však nie je v teréne vyznačená. Veľká časť cyklotrás vedie po cestách II. a III. triedy s nižšou frekvenciou dopravy a po spevnených účelových komunikáciách pozdĺž vodných tokov. Podľa vedúceho oddelenia cestovného ruchu Úradu NSK Karola Juricu sú najväčšou brzdou budovania nových cyklotrás okrem financií najmä nevysporiadané pozemky, cez ktoré by tieto trasy mohli viesť.
V samotnom krajskom meste Nitra je 12 kilometrov cyklotrás, ďalších 28 kilometrov je projekčne pripravených. Cyklotrasy sú situované v Mestskom parku na Sihoti, na Zobore, Klokočine a pri rieke Nitra. Ak sa podarí mestu získať peniaze na výstavbu, nové cyklotrasy by mohli pribudnúť na sídliskách Chrenová, Klokočina, Párovce, v Starom Meste, Mlynárciach a Krškanoch. Od roku 2011 premáva v meste pod Zoborom v letných mesiacoch cyklobus.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X