Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hospodárenie Nitrianskeho samosprávneho kraja
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: gettyimages
30. decembra 2018 Správy NitraÚrady a samospráva od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitriansky kraj dostane v roku 2019 finančnú injekciu: Investovať sa bude do ciest, škôl a kultúry

V roku 2019 plánuje Nitriansky samosprávny kraj investovať do niekoľkých oblastí. Bude hospodáriť s rozpočtom vo výške 250 miliónov eur.

Nitriansky samosprávny kraj v roku 2019 finančne podporí rekonštrukcie ciest a stredných škôl. Investície plánuje aj do projektov v oblasti kultúry, športu a sociálnych vecí. Rozvíjať by sa mala i cezhraničná spolupráca s pohraničnými maďarskými regiónmi.

Rozpočet vo výške 250 miliónov eur

Ako informovala agentúra SITA, rozpočet kraja na rok 2019 je vo výške 250 miliónov eur. Z eurofondov opraví 13 stredných škôl, ďalšie projekty zrealizuje z vlastných zdrojov. Zrekonštruuje tiež 94,6 kilometra ciest druhej triedy. „Máme 59 stredných škôl, vyše 40 zariadení sociálnych služieb a k tomu ešte rôzne kultúrne inštitúcie. Tieto budovy boli dosť zanedbané, väčšie investovanie sa rozbehlo v minulom volebnom období, išlo však skôr o prípravné práce a veľký boom nastáva až v tomto volebnom období,“  opísal podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Csenger.

Investície aj do kultúry

Finančnú injekciu dostane i kultúra. Je odsúhlasená podpora pre neziskový sektor, obce a inštitúcie v sume 940-tisíc eur. V októbri sa začala rekonštrukcia Župného domu v Nitre, ktorý sa má stať sídlom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Hotová by mala byť začiatkom roka 2019. Investícia zhltla náklady vo výške 1 355 400 eur. Plánovaná je i rekonštrukcia Jókaiho divadla v Komárne, pričom je v roku 2019 naplánovaná rekonštrukcia vonkajšej fasády v sume 736-tisíc eur.

Rozvíjať sa bude aj cezhraničná spolupráca s Maďarskom

Rozvíjaná je i cezhraničná spolupráca s Maďarskom, ktorá bola podľa podpredsedu kraja v poslednom období zanedbaná. V decembri 2018 bol schválený vstup kraja do Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh, ktoré združuje maďarské a slovenské župy. Je zameraná na cezhraničnú spoluprácu a jej cieľom je čerpať financie z európskych štrukturálnych fondov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X