Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Hospodárenie Nitrianskeho samosprávneho kraja
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: gettyimages
30. decembra 2018 Správy NitraÚrady a samospráva od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitriansky kraj dostane v roku 2019 finančnú injekciu: Investovať sa bude do ciest, škôl a kultúry

V roku 2019 plánuje Nitriansky samosprávny kraj investovať do niekoľkých oblastí. Bude hospodáriť s rozpočtom vo výške 250 miliónov eur.

Nitriansky samosprávny kraj v roku 2019 finančne podporí rekonštrukcie ciest a stredných škôl. Investície plánuje aj do projektov v oblasti kultúry, športu a sociálnych vecí. Rozvíjať by sa mala i cezhraničná spolupráca s pohraničnými maďarskými regiónmi.

Rozpočet vo výške 250 miliónov eur

Ako informovala agentúra SITA, rozpočet kraja na rok 2019 je vo výške 250 miliónov eur. Z eurofondov opraví 13 stredných škôl, ďalšie projekty zrealizuje z vlastných zdrojov. Zrekonštruuje tiež 94,6 kilometra ciest druhej triedy. „Máme 59 stredných škôl, vyše 40 zariadení sociálnych služieb a k tomu ešte rôzne kultúrne inštitúcie. Tieto budovy boli dosť zanedbané, väčšie investovanie sa rozbehlo v minulom volebnom období, išlo však skôr o prípravné práce a veľký boom nastáva až v tomto volebnom období,“  opísal podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Csenger.

Investície aj do kultúry

Finančnú injekciu dostane i kultúra. Je odsúhlasená podpora pre neziskový sektor, obce a inštitúcie v sume 940-tisíc eur. V októbri sa začala rekonštrukcia Župného domu v Nitre, ktorý sa má stať sídlom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Hotová by mala byť začiatkom roka 2019. Investícia zhltla náklady vo výške 1 355 400 eur. Plánovaná je i rekonštrukcia Jókaiho divadla v Komárne, pričom je v roku 2019 naplánovaná rekonštrukcia vonkajšej fasády v sume 736-tisíc eur.

Rozvíjať sa bude aj cezhraničná spolupráca s Maďarskom

Rozvíjaná je i cezhraničná spolupráca s Maďarskom, ktorá bola podľa podpredsedu kraja v poslednom období zanedbaná. V decembri 2018 bol schválený vstup kraja do Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Rába-Dunaj-Váh, ktoré združuje maďarské a slovenské župy. Je zameraná na cezhraničnú spoluprácu a jej cieľom je čerpať financie z európskych štrukturálnych fondov.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X