Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11800005_804628339635198_1462299485335521147_n.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
17. decembra 2015 Zaujímavosti od NitraDen.skPetra Struková, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Nitriansky gymnazista získal cenu za Detský čin roka. Sluchovo postihnutý Andrej pomáha chorej mame.

Sluchovo postihnutý Andrej Babín z Nitry si prevzal ocenenie za Detský čin roka. Tínedžer už niekoľko rokov pomáha svojej mame pripútanej na invalidný vozík. Do projektu ho prihlásila jeho učiteľka zo základnej školy.

Začiatkom decembra sa konal už pätnásty ročník odovzdávania cien Detský čin roka. Jedným z ocenených bol aj Andrej Babín z Nitry, ktorého do projektu prihlásila jeho učiteľka zo základnej školy. Rozhodla sa tak urobiť po tom, čo videla svojho bývalého žiaka na nákupoch tlačiť invalidný vozík s chorou matkou.

Andrej je od narodenia ťažko postihnutý. Pre sluchový hendikep chodil do špecializovanej materskej školy a odmalička musel absolvovať množstvo vyšetrení. Rodičia neskôr stáli pred rozhodnutím, či svojho syna naučia znakovú reč, alebo ho začlenia medzi ostatné deti. Rozhodli sa pre druhú možnosť a všetko nasvedčuje tomu, že urobili správne. Andrej sa integroval medzi zdravé deti a má výborné študijné výsledky.

Osud sa však s rodinou Babínovcov nemaznal. Už ako prvák sa musel Andrej okrem svojho hendikepu vyrovnať s tým, že má jeho mama nádor na mozgu. Ani niekoľko operácií Andrejovej mame nepomohlo a zostala pripútaná k invalidnému vozíku. Bojovnosť však majú zrejme obaja v krvi. Ani Andrej a ani jeho mama sa nevzdávajú a spoločne za pomoci obetavého otca a manžela každodenne bojujú. A Andrej pomáha mame, čo mu sily stačia. Podľa slov jeho učiteľky je to skromný chlapec, ktorý sa nikdy nesťažoval na svoj osud. Pomáha v domácnosti, chodí s mamou na nákupy, stará sa o ňu, a to všetko stíha popri škole. Andrej si cenu Detský čin roka nepochybne zaslúžil. Veď, ako povedala jeho učiteľka, je to slušne vychovaný chlapec, ktorému nechýba úcta k hodnotám a ľudskosť. „Andrej dospel oveľa skôr ako jeho rovesníci,“ ukončila list, ktorým prihlásila Andreja do Destského činu, jeho učiteľka.

Andrejovi sa v jeho neľahkom boji usiluje pomáhať RC Nitra Harmony, ktorý mu sprostredkoval prázdninové pobyty v Turecku a v Dánsku. Teraz naňho čaká vítanie nového roka na Taiwane. Podľa slov Andrejovho otca chlapcovi tieto pobyty pomohli zdvihnúť sebavedomie a prekonať hendikep.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X