Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Cyrilo metodská národná púť / Viliam Judák
Zdroj: SITA/Martin Havran
7. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skdennikn.sk

Nitriansky biskup žaluje RTVS, dôvodom je reportáž o zneužívanom dievčati

Nitriansky biskup Viliam Judák zažaloval RTVS, dôvodom je reportáž o dievčati z Nevidzian, ktorú zneužíval miestny farár. Napriek tomu, že slovenské súdy farára z Nevidzian právoplatne odsúdili, Nitrianske biskupstvo si myslí, že reportáž zavádzala.

Informáciu o žalobe na RTVS priniesol Denník N, podľa neho Judák žiada, aby RTVS odvysielala opravu. Reportér Pavol Fejér, ktorý je autorom spomínanej reportáže, si však za svojimi informáciami stojí.

„Ak majú pocit, že sú poškodení, nech sa bránia, to im vziať nemôžeme. Ja mám čisté svedomie. Veci uverejnené v reportáži sú overené,“ povedal pre Denník N Fejér. „Ak by sa však ukázalo, že som fabuloval a klamal, tak si to musím, samozrejme, osobne odskákať,“ dodal reportér.

Denník N žiadal o stanovisko aj samotného nitrianskeho biskupa, ten sa ale k žalobe na RTVS vyjadriť nechcel. Už pred rokom žiadal Judák televíziu o odvysielanie opravy mimosúdne, tá na to nevidela dôvod. „Prezentované informácie neboli nepravdivé ani pravdu skresľujúce. Naopak, boli v súlade s tak zákonnými, ako aj žurnalistickými požiadavkami,“ vyjadrila sa RTVS pre Denník N.

„Kňaz Pavol Kobida je od vzniku samostatného Slovenska jediným farárom, ktorého uznali vinného zo sexuálneho obťažovania dieťaťa,“ uvádza Denník N.

Nitrianskemu biskupovi prekážalo najmä to, že v reportáži sa objavilo obvinenie, údajne vedel aj o ďalšej Kobidovej obeti. V tomto prípade malo ísť o zneužívané dievča z Janíkoviec. „V neďalekých Janíkovciach žilo ďalšie zneužívané dievča a jeho mama bola za biskupom, takže o tom vedieť musel,“ povedal Fejér pre Denník N. Reportér vychádzal z informácií redaktora TA3, ktorý o prípade z Janíkoviec nakrútil reportáž. „Nitrianske biskupstvo po odvysielaní reportáže tvrdilo, že to nie je pravda a kňaza z Janíkoviec do Nevidzian preložil „na základe bežných pastoračných prekladov“,“ uvádza Denník N.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X