Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie na nitrianskom hrade 2.jpg
Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
11. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Na Nitrianskom hrade reštaurujú dve hradby, dokazujú jeho rozsah v stredoveku

Pred vstupom do Nitrianskeho hradu reštaurujú dve hradby, ktoré tam odkryli archeológovia počas posledných výskumov. Ich prezentáciu verejnosti pripravuje Nitrianske biskupstvo.

Mladšia pochádza z konca 17. storočia, staršia je významným nálezom, pretože ide o jednu z najstarších kamenných murovaných hradieb v celom Uhorsku. „Máme spoľahlivo doloženú jej výstavbu na prelome 11. a 12. storočia. Hradba nám potvrdzuje, že hradné opevnenie v stredoveku nekončilo bastiónovým opevnením, ale pokračovalo ďalej po obvode celého hradného kopca,“ povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Nitriansky hrad mal v čase svojho najväčšieho rozmachu v stredoveku rozlohu až 8,5 hektára, čím predčil všetky ostatné slovenské hrady.

Múry sa nachádzajú vedľa novootvorenej reštaurácie so službami pre turistov, ktorú postavilo Nitrianske biskupstvo s podporou z Nórskych fondov. Hradby reštauruje z dodatočného grantu. „V čase, keď sme žiadali o grant, neboli hradby ešte doskúmané, preto neboli súčasťou projektu. Keď bola možnosť požiadať o navýšené dotácie, tak sme túto možnosť využili,“ povedal ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko.

Turisti budú môcť hradné múry vidieť tak, ako ich archeológovia našli, nedostavajú ich. „Nebudú obnovené do pôvodnej veľkosti a výšky. Na prvý pohľad síce vyzerajú ako nedokončené, ale to je zámer, pretože tá hradba má pôsobiť ako rozobraná,“ vysvetlil Štofko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X