Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TRSTENÁ: Oslavy Dòa colníkov a 40. výroèia ECU
ilustračné: SITA Oslavy Dòa colníkov a 40. výroèia Európskej colnej únie sa uskutoènili v Trstenej na Námestí M. R. Štefánika. Záujemcom tu colníci predviedli skenovanie autobusu pomocou špeciálneho zariadenia, odolnos ochrannej vesty, návštevníkov tiež zoznámili ich s rôznymi zbraòami a odpovedali na mnohé zvedavé otázky. Trstená, 26. september 2008. Foto: SITA/ David Lajmon
18. novembra 2014 Správy NitraKrimi od NitraDen.skColný úrad Nitra ilustračná: SITA

Nitrianski colníci rozdali v októbri pokuty vo výške 17 050 eur

Nitrianski colníci len za mesiac október zistili až 84 porušení zákona o elektronickej registračnej pokladnici, za ktoré uložili pokuty vo výške 17 050 eur.

V dvoch prípadoch išlo už o tretie porušenie zákona, piati predajcovia porušili predpisy upravujúce používanie elektronickej registračnej pokladnice po druhý krát. Od začiatku roka vykonali nitrianski colníci 1587 kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o ERP, pričom zistili 639 porušení zákona, za ktoré uložili pokuty vo výške viac ako 140 tisíc eur.  Nitrianski colníci aj pri kontrolách vykonávaných v mesiaci október 2014 zistili množstvo porušení zákona o používaní elektronických registračných pokladníc.

Z celkového počtu 172 vykonaných kontrol zistili porušenie v 84 prípadoch, za ktoré uložili pokuty vo výške 17 050 €. V dvoch prípadoch bolo zistené dokonca už tretie porušenie zákona o ERP, čomu zodpovedala aj výška uloženej pokuta (v jednom prípade 1 000 €, v druhom prípade 1 100 €), zároveň colný úrad podal v zmysle zákona podnet na príslušný živnostenský úrad na zrušenie živnosti. Predajcovia, u ktorých kontrolóri zistia, že pri evidovaní tržby nepoužili elektronickú registračnú pokladňu, vlastným zavinením ju vyradili z prevádzky, použili neregistrovanú pokladnicu alebo neodovzdali zákazníkovi paragón, riskujú pokutu a v horšom prípade aj zrušenie živnosti. Podobne sú na tom aj v prípade, keď zmenia údaje v elektronickej registračnej pokladnici, v kontrolnom zázname alebo po zrušení certifikátu neukončia prevádzku ERP. Obchodníci týmto spôsobom krátia tržby a dane buď neodvádzajú vôbec alebo len čiastočne, čím pripravujú štátny rozpočet o nemalé financie.

Najčastejším porušením zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice bolo:  – nevydanie pokladničného dokladu po zaevidovaní tržby,  – nezaevidovanie tržby v elektronickej pokladnici,  – chýbajúce vyobrazenie vzorového pokladničného dokladu  – nesprávne pomenovanie tovaru alebo služby na pokladničnom doklade.  Od začiatku roka vykonali nitrianski colníci 1587 kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o ERP, pričom zistili 639 porušení zákona, za ktoré uložili pokuty vo výške viac ako 140 tisíc eur, a za tretie opakované porušenie podali v šiestich prípadoch podnet na zrušenie živnostenského oprávnenia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X