Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-3-18_13-24-59
11. apríla 2014 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nitrianski colníci odhalili nelegálny predaj liehu z pestovateľských páleníc

Nitra 11. apríla – Nitrianski colníci odhalili počas uplynulých dní vo svojom pracovnom obvode štyri prípady porušenia zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov. Fyzické osoby predávali lieh vyrobený v liehovarníckom závode na pestovateľské pálenie ovocia iným osobám. Porušovateľom zákona hrozí pokuta vo výške minimálne 332 eur, informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher.

Na ovocný destilát vyrobený v pestovateľských páleniciach sa uplatňuje sadzba dane znížená oproti základnej sadzbe o 50 %. Vyrobených však môže byť najviac 43 litrov 100-% alkoholu pre jedného pestovateľa a jeho domácnosť za jedno výrobné obdobie, ktoré sa počíta od 1. júla bežného kalendárneho roka do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. Tento lieh je určený výhradne na spotrebu pestovateľa a členov jeho domácnosti a nesmie sa predávať ani inak uvádzať na trh. Zároveň platí, že nemusí byť označený kontrolnou známkou.

Za nelegálny predaj alebo iné uvedenie tohto liehu na trh uloží colný úrad sankciu, upozorňuje Pacher. Pokuta sa počíta vo výške dane vypočítanej ako súčin základnej sadzby dane a množstva liehu ponúkaného na predaj alebo inak uvádzaného na trh, najmenej však 332 eur. „Priestupku sa v tomto prípade dopúšťa zároveň aj kupujúci, napríklad prevádzkovateľ reštauračného zariadenia, ak nemá doklad o nadobudnutí tohto ovocného destilátu. Môže dostať pokutu vo výške najmenej 1660 eur,“ konštatoval hovorca Colného úradu Nitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X