Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky_hrad_crop.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: archeol.sav.sk
29. decembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianski archeológovia sa zúčastnili na najväčšom tohtoročnom objave pokladu

K najväčším tohtoročným objavom slovenských archeológov patril poklad keltských mincí z Mošoviec pri Turčianskych Tepliciach.

Nález 40 mincí z 1. storočia nášho letopočtu obsahuje najcennejšie strieborné mince, ktoré Kelti v tejto oblasti razili – tzv. tetradrachmy. „Vážia deväť až desať gramov, teda majú v sebe akoby štyri drachmy, čo boli v tej dobe najmenšie mince,“ povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta. Tento významný nález zaznamenal ohlas aj v zahraničí. Informovali o ňom renomované médiá ako National Geographic Španielsko, web Archeologického ústavu Ameriky Archaeology.org a slovenských vedcov oslovil napríklad aj brazílsky časopis venovaný histórii Aventuras na História.

Unikátnosť nálezu spočíva nielen v jeho cene, ale predovšetkým v tom, že pri objave pokladu boli odborníci a nepredbehli ich vykrádači. „Archeológ nehľadá len to, čo je drahé a vzácne, ale predovšetkým hľadá súvislosti a vďaka detailnej práci v teréne môže nález ďalej vysvetliť,“ zdôrazňuje Pieta. Mince boli rozptýlené na strmom svahu. Vedci našli miesto, kde boli zrejme zabalené v uzlíku z organickej hmoty a eróziou pôdy sa rozptýlili dolu svahom. Zároveň zistili, že do zeme ich uložili Kelti pravdepodobne v čase bojov na začiatku nášho letopočtu.

Slovenskí archeológovia zaznamenali v roku 2018 úspechy aj pri ďalších výskumoch. V Nižnej Myšli v okrese Košice sa sústredili na osadu zo staršej doby bronzovej, ktorá patrí k najlepšie preskúmaným osadám z tohto obdobia v Európe a tiež k najbohatším, čo sa týka nálezov zo zlata. „Tento rok sa nám podarilo nájsť zaujímavé objekty, ktoré sme najprv nevedeli interpretovať, až chemické analýzy ukázali, že išlo o objekty, kde sa pripravovali rôzne druhy potravín,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay. Úlohou archeológov pre rok 2019 bude zistiť, ako presne fungovali.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X