Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Kostolík z 9. storoèia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zachované relikty románskeho a predrománskeho Kostola sv. Martina v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Nitra, 7. júl 2013. Foto: SITA/Martin Havran
12. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: SITA

Nitrianski archeológovia objavili v horách znaky prítomnosti Slovanov!

NITRA 11. novembra – Archeológovia našli znaky ľudskej činnosti vo vyšších nadmorských výškach v okolí Považského Inovca a Strážovských vrchov. Nálezy pochádzajú z počiatkov slovanského osídlenia, konkrétne zo siedmeho storočia. „To, že sa pohybovali v týchto výškach, kde sa pravdepodobne venovali prospektorstvu (hľadanie rúd pozn. redakcie), je nové zistenie. Doteraz sa predpokladalo, že s touto činnosťou začali naši predkovia až v časoch Veľkej Moravy v deviatom storočí,“ povedal  zástupca riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Karol Pieta. „Toto zistenie zrejme povedie k tomu, že sa budeme viac venovať tejto horskej oblasti.“ dodal dnes Pieta počas Dňa otvorených dverí Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Slovenská archeológia má podľa Pietu aj napriek všeobecne rozšírenému názoru na zlý stav slovenskej vedy vysokú úroveň. „Najmä v poslednom období sa nám podarilo doplniť si pre naše výskumy potrebné materiálne vybavenie zo štrukturálnych fondov Európskej únie“ uviedol Pieta s tým, že ľudia by mali zabudnúť na romantickú predstavu o archeológii, ako ju opisuje populárna kultúra. „Indiana Jones by so sebou musel niesť veľké množstvo technického vybavenia,“ smeje sa. Archeológia ako každý iný vedecký odbor je plná techniky, laboratórnych a iných výskumov.

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku dnes Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre otvoril dvere širokej verejnosti, ktorú lákajú výsledky práce archeológov a najmä samotné archeologické nálezy. Žiaci základných škôl z Nitry, študenti archeológie a desiatky individuálnych návštevníkov mali možnosť zoznámiť sa s pracovnými výsledkami Archeologického ústavu, prezrieť si vystavený a v mnohých prípadoch ešte nezverejnený materiál z výskumov. Paralelne s výstavou a diskusiami návštevníkov s organizátormi a pracovníkmi ústavu o bádaní v okolí Nitry sa uskutočnili populárno-vedecké prednášky. Ťažiskovou témou tohtoročného dňa otvorených dverí bol Príbeh artefaktov v archeologickom bádaní.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X