Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrad hrusov nitra sav archeologicke objavy mapy.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Google maps
2. januára 2019 Spoznaj svoje mesto od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianski archeológovia objavili na slovenských hradoch v roku 2018 zaujímavé veci

Zaujímavé objavy priniesli v roku 2018 aj výskumy Archeologického ústavu SAV v Nitre na slovenských hradoch.

Archeológovia sa sústredili najmä na Bratislavský hrad, Pustý hrad vo Zvolene, Lietavu, Divinku, Hrušov či Plavecký hrad. Na Bratislavskom hrade objavili viacero nálezov, ktoré dopĺňajú dejiny tejto významnej archeologickej lokality. Našla sa tu strieborná minca typu Simmering a spony s vtáčími motívmi.

Vedci tiež identifikovali konštrukciu valu s jej drevenými časťami z obdobia včasného stredoveku. Z vrcholného stredoveku pochádza kostra mohutného muža s okovami na nohách, ktorá sa našla v jame vysekanej do skaly. Prikrytá bola časťou kostry koňa a barana.

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, v obci Podhoroď neďaleko východnej hranice Slovenska preskúmali doteraz neznámy objekt, pričom sa ukázalo, že ide o hrad z 13. storočia, ktorý zanikol niekedy v polovici 15. storočia. „Lokalita fungovala len krátky čas, tým sa tam veľmi neporušili archeologické situácie a vieme lepšie interpretovať život v 13. – 15. storočí na takomto hrade, ktorý mal dve veže, opevnenie a bol sídlom vtedajšieho feudála,“ povedal Ruttkay.

Slovenské hrady so zaujímavými nálezmi

Na Pustom hrade nad Zvolenom archeológovia v roku 2018 preskúmali a zdokumentovali praveké opevnenia. Výskum robili aj na veľkomoravskom nálezisku Zvolen – Môťová. Ukázalo sa, že hradisko má minimálne tri vývinové etapy – najstaršiu veľkomoravskú, ďalšie opevnenie tu vybudovali v 10. storočí a následne na začiatku 11. storočia. Potom zrejme hradisko zaniklo a funkcia centrálneho hradiska sa preniesla na Pustý hrad.

Výskum Lietavského hradu pokračoval jedenástou sezónou. Archeológovia preskúmali pôvodnú gotickú kaplnku a objavili množstvo nálezov z obdobia Juraja Turza a sudcu Alžbety Bátoryovej. Na hrade Hrušov robili výskum nádvoria dolného hradu, našli mince a keramiku z 13. storočia.

Súčasnosť výskumom hradov praje

Množstvo výskumov na hradoch sa koná vďaka programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom. Podľa Ruttkaya nastala v posledných 10 rokoch v tejto oblasti diametrálna zmena k lepšiemu. Po celom Slovensku v súčasnosti možno vidieť zreštaurované ruiny hradov, ktoré sa už nerozpadávajú, ale sú zachované pre ďalšie generácie.

Zároveň sa úplne zmenil názor na vývoj tých objektov a dnes už vieme do detailov sledovať, čo sa dialo v hradoch v 13., 14., 15. storočí, ako to tam prebiehalo, aké potraviny ľudia jedli, aké mince používali, ako ich falšovali. Pomaly niet hradu, kde by sa nenašla peňazokazecká dielňa. To sú úplne nové pohľady a keď si to porovnáme so stavom spred desiatich rokov, tak dnes sme už niekde úplne inde,“ vyzdvihol Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X