Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf hlavna4.jpeg
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
25. augusta 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skUKF, © NitraDen.sk

Nitrianske univerzity sa objavili v rebríčku najlepších slovenských univerzít. Na ktorom mieste skončili?

SCIMAGO Institutions Rankings uverejnil rebríček najlepších univerzít na svete i na Slovensku. Umiestnili sa v ňom aj obidve nitrianske univerzity.

Aktuálny rebríček SCIMAGO Institutions Rankings 2017 (SIR) zahŕňa aj v tomto roku 12 slovenských univerzít. Univerzita Konštantína Filozofa si v ňom výrazne polepšila. V tohtoročnom rebríčku totiž dosiahla najlepší výsledok od svojho zaradenia do SIR.

Cieľom hodnotenia je poukázať na vedecké, ekonomické a sociálne charakteristiky výskumných inštitúcií po celom svete (cca 130 krajín). Hodnotenie vytvára rebríček podľa kompozitného indikátora, ktorý kombinuje tri hlavné oblasti: výskum (50 %), inovácie (30 %) a spoločenský vplyv (20 %).

Inštitút hodnotil aj 12 slovenských univerzít. zohľadňujú sa len tie, ktoré publikovali aspoň 100 vedeckých dokumentov v celosvetovej databáze Scopus od Elsevier.

UKF v Nitre si v celkovom hodnotení polepšila až o 32 miest a medzi svetovými univerzitami jej patrí 630. miesto. Spomedzi slovenských univerzít skončila na 5. mieste hneď za Žilinskou univerzitou. Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre patrí 10. miesto spomedzi slovenských univerzít a 681. priečka vo svete. SOU si proti hodnoteniu z minulého roka polepšila o 1 miesto medzi slovenskými univerzitami, vo svetovom rebríčku si však pohoršila o 6 miest.

UKF v Nitre zaznamenala zlepšenie v oblasti vedy a výskumu, čo prinieslo zlepšenie aj v celkovom umiestnení. Kým v roku 2016 získala UKF v Nitre v celkom hodnotení podľa kompozitného indikátora 80. miesto a vo vede a výskume 73. miesto, podľa hodnotenia SIR 2017 je UKF v Nitre celkovo na 71. a vo vede a výskume na 64. mieste. Nižšie hodnoty dosiahla univerzita v oblasti inovácií a spoločenského impaktu.

Rebríček najlepších slovenských univerzít:

1. (556) Univerzita Komenského v Bratislave
2. (579) Slovenská technická univerzita v Bratislave
3. (588) Technická univerzita v Košiciach
4. (624) Žilinská univerzita
5. (630) Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
6. (638) Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
7. (659) Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
8. (676) Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
9. (677) Prešovská univerzita v Prešove
10. (681) Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
11. (682) Technická univerzita vo Zvolene
12. (685) Ekonomická univerzita v Bratislave

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X