Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Letisko janikovce 13.jpg
Foto: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
1. júla 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianske letisko je od júla colným priestorom, môžu tu pristávať lietadlá aj z krajín mimo Európskej únie

Colný dohľad na medzinárodnom letisku v Janíkovciach bude zabezpečovať pobočka Colného úradu Nitra.

Nitrianske letisko v mestskej časti Janíkovce sa stane colným priestorom. Od 1. júla tu budú môcť pristávať lietadlá prilietajúce z krajín mimo Európskej únie a zároveň odlietať lietadlá smerujúce do krajín mimo EÚ. „Skutočnosť, že sa nitrianske medzinárodné letisko stalo colným letiskom, budú môcť využiť najmä podnikateľské subjekty a dovolenkári,“ uviedol hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher. Colný dohľad na medzinárodnom letisku v Janíkovciach bude zabezpečovať pobočka Colného úradu Nitra.

Pred každým odletom a pri každom prílete lietadla sa bude robiť colná kontrola tovaru, batožiny a cestujúcich osôb. Zameraná bude najmä na prepravu peňazí, zbraní a streliva, drog a prekurzorov, dovoz tovaru podliehajúceho oslobodeniu od cla a DPH, tovaru podozrivého z porušovania práv duševného vlastníctva a tovaru podliehajúce Dohovoru CITES.

Informovanosť posádky

Colníci si posvietia aj na nepovolenú prepravu mäsových a mliečnych výrobkov, tabaku, cigariet či alkoholu. „Bez tejto kontroly nebude možné na letisku Nitra – Janíkovce realizovať prílet lietadiel z letísk mimo EÚ a odlet lietadiel mimo colné územie EÚ,“ povedal Pacher.

Aby sa predišlo zbytočným komplikáciám či zdržaniu, je potrebné, aby sa cestujúci vrátane pilotov a posádky vopred informovali o limitoch, zákazoch a obmedzeniach, s ktorými je dovoz a vývoz tovaru alebo finančných prostriedkov spojený. „Najdôležitejšie informácie sú uverejnené na portáli finančnej správy, ale napríklad aj na informačnej tabuli Colného úradu Nitra priamo v areáli letiska,“ doplnil hovorca.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X