Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko janikovce 13.jpg
Foto: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
1. júla 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitrianske letisko je od júla colným priestorom, môžu tu pristávať lietadlá aj z krajín mimo Európskej únie

Colný dohľad na medzinárodnom letisku v Janíkovciach bude zabezpečovať pobočka Colného úradu Nitra.

Nitrianske letisko v mestskej časti Janíkovce sa stane colným priestorom. Od 1. júla tu budú môcť pristávať lietadlá prilietajúce z krajín mimo Európskej únie a zároveň odlietať lietadlá smerujúce do krajín mimo EÚ. „Skutočnosť, že sa nitrianske medzinárodné letisko stalo colným letiskom, budú môcť využiť najmä podnikateľské subjekty a dovolenkári,“ uviedol hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher. Colný dohľad na medzinárodnom letisku v Janíkovciach bude zabezpečovať pobočka Colného úradu Nitra.

Pred každým odletom a pri každom prílete lietadla sa bude robiť colná kontrola tovaru, batožiny a cestujúcich osôb. Zameraná bude najmä na prepravu peňazí, zbraní a streliva, drog a prekurzorov, dovoz tovaru podliehajúceho oslobodeniu od cla a DPH, tovaru podozrivého z porušovania práv duševného vlastníctva a tovaru podliehajúce Dohovoru CITES.

Informovanosť posádky

Colníci si posvietia aj na nepovolenú prepravu mäsových a mliečnych výrobkov, tabaku, cigariet či alkoholu. „Bez tejto kontroly nebude možné na letisku Nitra – Janíkovce realizovať prílet lietadiel z letísk mimo EÚ a odlet lietadiel mimo colné územie EÚ,“ povedal Pacher.

Aby sa predišlo zbytočným komplikáciám či zdržaniu, je potrebné, aby sa cestujúci vrátane pilotov a posádky vopred informovali o limitoch, zákazoch a obmedzeniach, s ktorými je dovoz a vývoz tovaru alebo finančných prostriedkov spojený. „Najdôležitejšie informácie sú uverejnené na portáli finančnej správy, ale napríklad aj na informačnej tabuli Colného úradu Nitra priamo v areáli letiska,“ doplnil hovorca.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X