Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dozinky slavnosti put nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
12. augusta 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nitrianske hody a dožinky budú sprevádzané podujatiami ako Chmeľová Nitra, či Púť k Matke Božej

Opäť sa v Nitre uskutočnia obnovené tradičné Hody a dožinky. Ide o obľúbené slávnosti s hlbokou tradíciou.

Tento rok čaká návštevníkov štvordňový bohatý program plný tradícii, folklóru, hudby, umenia aj jedla a pitia. Tento rok je tiež súčasťou osláv pivný festival Chmeľová Nitra 2022, Nitrianske kultúrne leto a Púť k Matke Božej.

Program začína už v piatok a to Chmeľovou Nitrou od 16.00 hod. na Svätoplukovom námestí. Nájdete tu viac ako 60 druhov pív zo 7 slovenských a zahraničných pivovarov. Bielo-čiernym koncertom pod nitrianskym nebom na pešej zóne pred TIC. O 18.00 hod. sa predstaví Divadlo Zrakáč – Ste medzi nami, neskôr Victoria Linnen & Peter Zbranek a večer zavŕši Kyklop Band.

Sobotný program

V sobotu program začína o 10.00 dožinkovým jarmokom, kde sa neskôr popoludní predstavia FS Jaročan, FS Tradícia a DFS Zbežanček pokračuje. O 18.00 sa môžete tešiť na dožinkový sprievod a dožinkové pásmo, chvíľu po tom začne letová prehliadka historických lietadiel a vetroňov.

O večerný program sa postará Funny Fellows a Katarína Ivanková & The Sense. V noci sa tiež predstaví Orchester Jeana Valjeana.

Pre veriacich je program k Púti k Matke Božej pripravený tiež na sobotu a to od 15.00, kedy sa koná Svätá omša pre deti. O 16.15 pokračuje modlitba ruženca v maďarskom jazyku, neskôr svätá omša v maďarskom jazyku a po nej aj svätá omša v slovenskom jazyku. Večer sa opakuje modlitba ruženca, o 22.00 adorácia so spevmi „Sactus“ a o 23.00 sa koná svätá omša.

Podujatia v nedeľu a pondelok

Nedeľný program na pešej zóne pokračuje jarmokom aj Chmeľovou Nitrou na Svätoplukovom námestí. Vo večerných hodinách sa môžete tešiť na Dychový orchester ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre, Divadlo Zábavka: Klauniáda, 1031 Ansámbl.

Farnosť Nitra Kalvária pokračuje omšami, pričom o 5.00 ráno začína krížovou cestou, pokračuje omšou v slovenskom jazyku, neskôr v maďarskom jazyku. O 10.00 sa opäť koná svätá omša v slovenskom jazyku.

V pondelok sa koná pokračovanie Púte k Matke Božej omšami o 6.30, 9.00 a 19.00, modlitbami ruženca a tichou adoráciou v čase medzi 14.30 a 17.30 hod.

Pomoc polície

Na bezpečný priebeh Púte k Matke Božej na Kalváriu bude dohliadať polícia, ktorá už má pripravený plán. Informuje o tom Nitrianska krajská polícia na sociálnej sieti.

Polícia upozorňuje domácich aj návštevníkov Nitry, že v dňoch 13. a 14. augusta budú v okolí Kalvárie uzatvorené príjazdové ulice, a to Kalvárska, Mariánska dolina, Misionárska a Pútnická ulica. Pre potreby parkovania pútnikov a návštevníkov púte policajti odporúčajú využiť parkovacie miesta pod diaľničným mostom na Priemyselnej ulici, parkoviská pred mestským, okresným úradom a priľahlých uliciach.

Vedenie Fakultnej nemocnice Nitra ponúka parkovanie na verejnom parkovisku, vstup z Rázusovej ul., kde je asi 110 parkovacích miest, v areáli FN Nitra, vstup z Špitálskej ul. (priestory bývalej MOM) s približne 45 parkovacími miestami, a tiež na ulici 8. mája (pozdĺž nemocnice).

Na vybraných miestach budú parkovanie usmerňovať označení usporiadatelia. Pohybovo hendikepovaným osobám bude umožnené nechať sa vyviezť na Kalváriu súkromným vozidlom, alebo môžu využiť taxi službu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X