Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Putace pesia zona sedenie mesto nitra divadlo.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com
9. júla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nitrianske divadlo bude v novej sezóne oslavovať 70. výročie, to divákom prinesie množstvo zaujímavostí

Hoci sú v Divadle Andreja Bagara (DAB) prázdniny, vedenie sa pustilo do prípravy novej divadelnej sezóny 2019/2020.

Nová sezóna so začiatkom v septembri bude pre DAB jubilejná, ide o 70. výročie jeho existencie. Práve z tohto dôvodu pripravuje divadlo okrem rôznych premiér aj veľký gala program. V rámci gala programu si chce pripomenúť svoje jubileum, históriu i mnohé predstavenia, pesničky a hudbu z úspešných muzikálov, ktoré na svojom javisku za 7 desaťročí uviedlo.

K výročiu DAB plánuje vydať aj reprezentatívnu publikáciu s množstvom zaujímavostí a faktov, dokumentov i fotografií a to aj také, ktoré doteraz neboli nikdy zverejnené. Vedenie DAB sa okrem umeleckých aktivít v nasledujúcej divadelnej sezóne plánuje zamerať aj na prípravu projektov a prác, ktorých cieľom bude modernizácia divadla.

„Po investíciách do techniky a po údržbe a oprave určitých zariadení potrebných na prevádzku divadla, musíme v nasledujúcom období pristúpiť k ďalším prácam. Pôjde o rekonštrukciu opláštenia divadla, ktorú vyvolal havarijný stav schodiska a opadávajúci obklad budovy. Verím, že sa nám podarí ukončiť aj rekonštrukciu divadelnej ubytovne,“ skonštatoval J. Dóczy.

Nová divadelná sezóna bude pestrá

Stálou úlohou vedenia divadla je hľadanie a zabezpečenie vyhovujúcich skladov, v ktorých by mohli byť uchovávané kulisy k inscenáciám. „Chýbajúce sklady sú hendikepom, ktorý má toto divadlo už od svojho vzniku. Z tohto dôvodu nie je možné realizovať paralelne niekoľko výpravných titulov na veľkej sále. A keď chceme nasadiť novú veľkú inscenáciu, často musíme iný titul dernierovať, aby sme mali kde uschovať novú scénografiu výpravu. Verím, že sa nám tento problém podarí vyriešiť čo najskôr,“ uviedol J. Dóczy.

Divadlo ešte v závere uplynulej sezóny začalo s prípravami na obnovenú premiéru pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela. Inscenáciu už v minulosti DAB uviedlo a to ešte v roku 2013. „Teraz pripravujeme opätovné uvedenie tohto obľúbeného titulu. Už sa uskutočnila čítacia aj kostýmová skúška, opravuje sa dekorácia, dopĺňajú sa veci, ktoré boli poškodené a tiež osvetlenie. Muzikál v réžii Martina Kákoša a s hudbou a piesňami Vaša Patejdla uvedieme v obnovenej premiére 14. septembra,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Okrem tejto premiéry plánuje DAB aj ďalšie 4, ku ktorým však riaditeľ viac neprezradil. Doplnil len toľko, že sa diváci opäť môžu tešiť na žánrovo bohatú sezónu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X