Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bubnovačka, Centrum Slniečko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Centrum Slniečko
16. novembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS Diskusia()

Nitrianske centrum Slniečko organizuje bubnovačku, v centre pozornosti sú deti

Tento ročník sa koná pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť“ je názov 8. ročníka akcie, ktorú pripravuje aj Centrum Slniečko v Nitre. Záštitu nad akciou prevzala prezidentka Zuzana Čaputová. Prvýkrát sa bude bubnovať aj v Českej republike.

Trvalé stopy

Riaditeľka nitrianskeho centra Marianna Kováčová uviedla, že pre každé dieťa je dôležité, aby bolo vypočuté a chránené blízkymi či rodinou. Násilie nemá v živote detí čo hľadať a zanecháva na deťoch trvalé stopy, ktoré sa už nedajú zmazať.

„Je veľmi dôležité, aby sme ako spoločnosť dokázali v čo najväčšej miere ochrániť každé jedno dieťa. Musíme otvorene hovoriť, čo je potrebné urobiť, aké systémové zmeny priniesť, aby násilie na deťoch bolo čo najskôr odhalené. Aby sa deti dokázali a mali komu zdôveriť a aby dostali adekvátnu pomoc a podporu. Hlas detí je dôležitý v každom kúte sveta,“ zdôrazňuje Kováčová.

Mnohí, ktorí násilie zažijú, hľadajú spôsoby, ako sa s ním vysporiadať. Riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch pri MPSVaR SR Mária Vargová tvrdí, že obete môžu sledovať filmy a počúvať príbehy, v ktorých sa násilie trestá a akoby trest pre iného páchateľa mohol byť happyendom nás.

O násilí sa hovorí ťažko a o to ťažšie deťom. Ak sa dieťa zdôverí niekomu dospelému, treba myslieť na to, že práve dotyčný môže byť jedinou osobou, ktorá o trápení dieťaťa vie.

Bubnovanie v triedach

Počas minulých rokov sa do bubnovania zapojilo viac ako 60-tisíc detí a dospelých. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa priaznivci podujatia tento rok spoločne na námestiach, dvoroch či telocvičniach nestretnú.

Ak však chcú účitelia podporiť akciu a pripomenúť, že hlas detí je dôležitý, môžu spoločne so žiakmi bubnovať v piatok 19. novembra od 10.00 hod. do 11.00 hod. v triedach alebo na online hodine.

Podujatie upozorňujúce na ochranu detí a včasnú prevenciu sa organizuje od roku 2014 vždy v novembri. Tento mesiac je totiž spätý s viacerými významnými dátumami v oblasti ochrany práv dieťaťa, napríklad 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním a 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X