Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita_postova_znamka.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Martin Fraňo, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o., Slovenská pošta
10. januára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nitrianska univerzita je od pondelka na slovenských známkach

Slovenská pošta v pondelok 9. januára vydala novú poštovú známku, ktorú zdobí motív Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Konkrétne ide o pohľad na Aulu maximu SPU, ktorá je najcharakteristickejšou a najosobitnejšou časťou celého areálu univerzity.

Autorom výtvarného návrhu známky je akademický maliar Igor Benca, autorom rytiny je František Horniak. Slávnostné uvedenie poštovej známky bude 17. januára o 14. hodine v aule SPU v Nitre. Pre záujemcov bude k dispozícii príležitostná poštová priehradka a tiež príležitostná poštová pečiatka.

Výplatná poštová známka s rozmermi 26,5 krát 22 milimetrov v nominálnej hodnote 1,25 eura z emisie Kultúrne dedičstvo Slovenska: Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre vychádza vo forme tlačového listu so 100 známkami. „Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 9. 1. 2017 a domicilom mesta Nitra. Motívom prítlače FDC obálky je detail rebrovej klenby interiéru Auly maximy. Motívom FDC pečiatky je rozetový svorník nachádzajúci sa na strope vstupnej haly univerzity,“ informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Alexandra Cimermanová.

Postova_znamka.jpg

Sídlo dnešnej SPU v Nitre patrí k najvýnimočnejším pamiatkovo chráneným architektonickým areálom na Slovensku. „Výtvarné, konštrukčné či urbanistické kvality nitrianskeho univerzitného komplexu presahujú hranice našej krajiny i strednej Európy, bez preháňania možno nitriansku SPU označiť za klenot svetového povojnového moderného hnutia,“ uviedol Peter Szalay z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV.

Architekti Vladimír Dedeček a Rudolf Miňovský z bratislavského Stavoprojektu pracovali na projekte novozaloženej Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre od roku 1955. Zároveň bojovali proti tomu, aby sa vybudovala v priestoroch Žrebčína v blízkosti historického centra mesta. Ich snaha priniesla ovocie nielen v podobe umiestnenia vysokej školy na nezastavaných plochách na pravom brehu rieky Nitra, ale podnietila aj celkový rozvoj mesta v tejto dnes významnej mestskej časti.

Najosobitejšou časťou celého areálu je práve Aula maxima šošovkovitého tvaru s priemerom 36 metrov s jedinečnou monolitickou rebrovou klenbou. Aréna pre 600 divákov je unikátnym dielom architekta a tímu konštruktérov vedených Ľudovítom Farkašom a Karolom Mesíkom. „Aula znamenala významný kvalitatívny pokrok našich technických vied a stavebníctva, avšak jej hodnota tkvie aj vo vyváženej mierke a tvare, ktorý ovplyvnil celkovú harmonickú kompozíciu nielen areálu univerzity, ale aj panorámy celého mesta,“ uviedol Szalay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X