Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
univerzita konstantína filozofa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, UKF v Nitre
8. októbra 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

Nitrianska univerzita oslavuje tento rok výročie vysokoškolského vzdelávania, takáto je jej história

Univerzita Konštantína Filozofa má dlhoročnú tradíciu a tisíce absolvenstov, v súčasnosti jej patrí miesto šiestej najväčšej univerzity na Slovensku.

V týchto dňoch si Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre pripomína 60. výročie vysokoškolského vzdelávania. Pri tejto príležitosti organizuje univerzita veľké oslavy spolu so slávnostnou sv. omšou Veni Sancte v Bazilike sv. Emeráma.

V súčasnosti študuje na UKF 7 021 študentov, z čoho je 1 825 prvákov bakalárskeho štúdia a 337 poslucháčov zo zahraničia, čím škole patrí miesto šiestej najväčšej univerzity na Slovensku. Za celý čas univerzita dala vysokoškolské vzdelanie takmer 76-tisíc absolventov od nás i zo zahraničia.

Ako píše samotná univerzita, je modernou vzdelávacou, vedeckou a umeleckou inštitúciou, nesie meno významnej osobnosti v histórii Nitry, Slovenska i Európy. Jej poslaním je rozvíjať harmonickú osobnosť, vedomosti, múdrosť, dobro a tvorivosť v človeku a prispievať k rozvoju vzdelanosti, vedy, kultúry a zdravia. V neposlednom rade je univerzitou, ktorá sa zameriava na prácu so študentmi a za jednu zo svojich hlavných činností považuje výskum.

Historické začiatky

História UKF v Nitre je pestrá, za tých 60 rokov sa z pôvodného Pedagogického inštitútu, ktorého úlohou bolo pripravovať učiteľov pre základné a neskôr stredné školy, pretransformovala až na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre. Pedagogický inštitút (PI) vznikol v roku 1959 a v začiatkoch mal 316 študentov a 29 pedagogických pracovníkov. V začiatkoch mal inštitút šesť katedier a to Katedru pedagogiky a psychológie, Katedru slovenského a ruského jazyka, Katedru výtvarnej výchovy, Katedru hudobnej výchovy, Katedru prírodných vied a Katedru marxizmu-leninizmu.

Tri roky fungoval PI a potom sa z neho v rámci reformy vysokoškolského systému stala samostatná Pedagogická fakulta (PF) v Nitre. V 10. roku svojho fungovania v roku 1969 mala už 18 katedier a 190 pedagógov, z ktorých bolo 5 profesorov a 17 docentov.

V 70. rokoch prešla aj PF v Nitre normalizáciou a ideologickým tlakom, čo ju nepriaznivo ovplyvnilo. Niektorých pedagógov vylúčili, iní museli odísť a zrušili i niektoré študijné odbory a zanikli aj príslušné katedry. Aj napriek dobovým obmedzeniam sa však PF v Nitre definitívne etablovala v systéme vysokých škôl na Slovensku a 80. roky sú obdobím jej ďalšieho rozvoja vo sfére výučby, vedy i výskumu.

Nefungujúce zlúčenie

Nežná revolúcia v roku 1989 v rámci radikálnych celospoločenských zmien priniesla aj zásadné koncepčné a štrukturálne zmeny na PF v Nitre. V roku 1992 sa zo samostatnej Pedagogickej fakulty a vtedajšej Vysokej školy poľnohospodárskej (VŠP) prijatím zákona v NR SR vytvorila jedna vysoká škola univerzitného typu s názvom Nitrianska univerzita. Po zlúčení však spory o podobu a smerovanie univerzity, ktorá existovala iba 10 mesiacov, nakoniec v tom istom roku 1992 vyústili do vzniku samostatnej Vysokej školy pedagogickej (VŠPg).

Následné formovanie nových fakúlt, katedier, pracovísk a študijných odborov v súlade so zvyšovaním kvality vyučovacieho procesu i vedecko-výskumnej práce vyvrcholilo v roku 1996, kedy sa VŠPg premenovala na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre (UKF v Nitre).

Jej existenciu 23. októbra schválila NR SR, slávnostná inaugurácia sa konala 13. februára 1997. Týmto aktom sa začala nová kapitola v dejinách univerzity, ktorá je podľa svojho štatútu vrcholnou výchovno-vzdelávacou a vedeckou ustanovizňou univerzitného typu v sústave vysokých škôl Slovenska.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X