Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf zdravotna studenti zamestnanci zdravie pomoc.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
4. marca 2019 ZaujímavostiKam na školu od NitraDen.skUKF Diskusia()

Nitrianska univerzita dáva možnosť študentom i zamestnancom zistiť svoj aktuálny zdravotný stav

Študenti a zamestnanci Univerzity Konštantína Filozofa majú počas tohto semestra možnosť zistiť viac o svojom zdravotnom stave.

Počas letného semestra si pripravila Katedra ošetrovateľstva Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva spolu s Poradenským a servisným centrom (PaSC) UKF cyklus poradenských aktivít zameraných na zdravie a meranie tlaku krvi, cholesterolu, glukózy, BMI a telesného tuku v organizme. Prvé stretnutie sa už uskutočnilo koncom februára a zúčastnilo sa ho 22 študentov a zamestnancov univerzity.

Pri meraní je dôležitý aj rozhovor, ošetrovateľky sa pýtali okrem iného aj na vek, hmotnosť či pohybovú aktivitu. „Pýtame sa, či respondent fajčí, na aké ochorenia sa lieči, či dodržiava nejakú diétu, či pravidelne absolvuje preventívne prehliadky, či sa pravidelne stravuje, a či a koľkokrát týždenne sa aktívne pohybuje,“ vysvetľuje doktorka Slamková. Na základe výsledkov študentky v spolupráci s pedagogičkou poradia a poučia klienta o zdravotnom stave, prípadne mu poradia, ako a kde vyhľadať odbornú pomoc, ako dodržiavať zásady zdravého životného štýlu v súvislosti so zdravou životosprávou, dostatočným pohybom, pravidelným monitorovaním zdravia v rámci preventívnych prehliadok, duševnou hygienou a podobne.

Zmyslom týchto aktivít je podporovať u mladých ľudí systematický záujem o vlastné zdravie. Podľa pedagogičky je dôležité, aby mladí ľudia nevnímali zdravie ako samozrejmú vec: „Musia sa už teraz oň starať, či už je to zdravie somatické, ale aj psychické.

Téma a podpora zdravia u mladých ľudí je v súčasnosti veľmi aktuálna, nakoľko počet mnohých civilizačných ochorení už v nižších vekových kategóriách neustále stúpa. „Zdravotnícka starostlivosť v našich podmienkach síce dosahuje vysokú úroveň, ale často v kontakte lekár – pacient (klient) absentuje priestor potrebný pre komunikáciu, zameranú na podrobnejšiu informovanosť o zdravotnom stave, alebo ďalšiu edukáciu v rôznych oblastiach podpory zdravia,“ hovorí Alica Slamková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X