Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výskum UKF
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: UKF - koláž Nitradeň
21. júla 2022 Správy Nitra od NitraDen.skukf.sk Diskusia()

Nitrianska UKF má za sebou ďalší zaujímavý výskum, v centre pozornosti bol opäť Potterov ohňový stroj

Na výskume sa zúčastnili taktiež študenti a dobrovoľníci. Našli rôzne nálezy, ako napríklad keramiku, fragmenty fajok či časti technického skla.

Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštanína Filozofa v Nitre (UKF) na konci júna realizovala výskum, ktorý sa týkal základne strojovne a pozostatkov prvého parného stroja v strednej Európe.

Na výskume spolupracovali aj študenti UKF a viacerí dobrovoľníci z Pohronského múzea, mesta Nová Baňa, OZ Althandel a novobanského baníckeho spolku.

Zachované kúrenisko

Išlo o štvrtú sezónu výskumu a odhalili sa dôležité poznatky o fungovaní vykurovacieho zariadenia nachádzajúceho sa pod parným kotlom.

Podarilo sa objaviť dobre zachované kúrenisko s kamennou a tehlovou obrubou. Kúrenisko malo v pôdoryse tvar písmena D a vypĺňalo takmer celý interiér strojovne. Pod kúreniskom sa nachádzal kamenný rošt, kde sa vkladalo drevo ako palivo. Predpokladá sa, že pod ním bol popolník.

„Dôležitým zistením bolo zachytenie ´odvodňovacieho kanála´, ktorý bol v predošlej sezóne zistený v exteriéri stavby. Kopírujúc sklon terénu smeroval šikmo od východného múru smerom do priestoru pozemku cez dodatočne vymurovaný záklenok. V interiéri sa kolmo napája na vykurovacie zariadenie a napovedá, že mohol primárne slúžiť na efektívne odstraňovanie popola,“ vysvetlila UKF na webe.

Výskum UKF
Základy strojovne s centrálnym kúreniskom a napojením kanála.Foto: UKF

Nájdené nálezy

Výskumníci mali šťastie a našli niekoľko hnuteľných nálezov. Objavili keramiku najmä z 19. storočia, fragmenty fajok či časti technického skla.

Významným nálezom sú kovové nálezy svoriek, skôb a rôznych upevňovacích častí, ktoré sa našli v centre kúreniska. „Dokladajú pozostatky fixovania parného stroja do základov stavby,“ doplnila UKF.

Výskum UKF
Jeden z nálezov výskumu.Foto: UKF

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X