Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU, Slovenská poľnohospodárska univerzita
Foto: archívne, © NitraDen.sk
21. júla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Nitrianska SPU má zastupovať Slovensko v konzorciu zameranom na výživu a kvalitu potravín

Konzorcium Food, Nutrition and Health Research Infrastructure, v ktorom majú zastúpenie mnohé európske krajiny, sa venuje otázkam výživy, zdravia, kvality a bezpečnosti potravín.

NITRA 21. júla – Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre má zastupovať Slovensko v európskom konzorciu Food, Nutrition and Health Research Infrastructure (FNH-RI). Cieľom konzorcia je vytvorenie výskumnej infraštruktúry v oblasti výživy, potravinového systému a systému zdravotnej starostlivosti vo vzťahu k spotrebiteľom. Zakladajúcimi štátmi sú Dánsko, Holandsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, pristupujúcimi štátmi sú Francúzsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Slovensko a Slovinsko.

Odborníci na výživu, kvalitu a bezpečnosť potravín sa zišli na pracovnom workshope na pôde SPU, na príprave ktorého spolupracovala Wageningenská univerzita v Holandsku a Quadram Institute Bioscence z Veľkej Británie.

Ako uviedla vo štvrtok v závere workshopu Karin Zimmerman z Holandska, SPU urobila veľký pokrok pri príprave svojho vstupu do konzorcia FNHRI. „Máte perspektívu dostať sa do európskych výskumných infraštruktúr, a tým na národnú cestovnú mapu,“ vyjadrila sa na adresu nitrianskej univerzity.

Na SPU funguje už niekoľko rokov výskumné centrum AgroBioTech, ktorého zriadenie stálo 26 miliónov eur. Nachádzajú sa tu špičkovo vybavené laboratóriá pre aplikovaný výskum v oblasti agrobiológie, technológií potravín, bioenergie a v ďalších oblastiach.

Ako informovala Lujza Záhoráková z Kancelárie komunikácie a práce s verejnosťou na SPU, univerzita urobila prvé kroky na reprezentáciu Slovenska v konzorciu už v roku 2016 podpísaním memoranda o založení platformy AgroBioFood spoločne s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom a združením Bioeconomy Cluster.

Podporu tejto platforme vyjadrilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vydaním akceptačného listu, ktorým ju uznáva ako odborného partnera pre výskum a vývoj v oblasti potravín a biotechnológií a zároveň ako oficiálneho reprezentanta SR vo vzťahu k európskym a medzinárodným iniciatívam a programom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X