Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drogy kr pz nr.jpg
ilustračné: KR PZ v Nitre
4. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.sk, MsP Nitra Diskusia()

Nitrianska mestská polícia odkazuje občanom, nájdené injekčné striekačky hláste na bezplatnom telefónnom čísle polície

Mestská polícia upozornila občanov, aby nájde injekčné striekačky nezbierali sami, ale radšej ohlásili tento nález polícii.

Ako uvádza nitrianska mestská polícia na svojej webovej stránke, pri kosení trávy odstránená burina často odhalí nejednu nepríjemnú skutočnosť. Ňou je drogová závislosť a s ňou súvisiace porozhadzované injekčné striekačky.

„Príslušníci mestskej polície počas hliadkovania v uliciach starého mesta či v uličkách na rozsiahlych sídliskách pomerne často už roky nachádzajú odhodené použité striekačky, prípadne im takúto informáciu poskytnú občania, ktorí venčia svojich psíkov alebo, čo je horšie, mamičky, ktoré išli na prechádzku na detské ihriská so svojimi ratolesťami,“ uvádza nitrianska mestská polícia na svojom webe.

Stalo sa tak aj nedávno počas údržby zelene, keď zamestnanci, ktorí vykonávajú verejnoprospešné práce v rámci nášho mesta, nahlásili nález použitých injekčných striekačiek. „Tie môžu byť, a na 99 percent aj sú, odpadovým produktom injekčných užívateľov drog. U týchto je vysoká pravdepodobnosť, že sú nositeľmi rôznych prenosných chorôb, čo v praxi znamená, že ktorákoľvek odhodená striekačka v tráve či na detskom ihrisku je vysoko rizikový a nebezpečný nález, keďže každá z nich môže byť infikovaná,“ upozorňuje polícia.

Na základe toho polícia vyzýva občanov, aby každý takýto nález nahlásili na bezplatné telefónne číslo mestskej polície (159) a neriskovali tak svoje zdravie a zbytočne sa nepokúšali o odstránenie striekačiek vlastnými silami. „Tie treba bezpečne, odborne a hlavne zákonným spôsobom likvidovať,“ spresňuje polícia.

Ako ďalej dodáva polícia, privolaní príslušníci mestskej polície striekačky z miesta odstránia, nakoľko sú preškolení, vedia ako znížiť riziko prenosu krvou prenosných ochorení pri ich zbere.

Polícia zároveň pridáva zopár rád, čo robiť v prípade nájdenia striekačiek:

  • nedotýkať sa ich, nepokúšať sa ich zbierať, zhromažďovať či odstraňovať,
  • volať mestskú políciu a nahlásiť presné miesto nálezu,
  • ak je to možné, počkať na mieste a zabezpečiť, aby nikto, hlavne deti, s nálezom nemanipulovali,
  • ak nie je možné počkať na mieste, je vhodné miesto označiť alebo niečím prikryť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X