Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
16. októbra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: SITA

Nitrianska galéria pripravila nonkomformný festival PostmutArt

Nekonvenčný festival nadväzuje na dlhoročnú tradíciu festivalu Hermovo ucho v Nitre, snaží sa vytvárať presah medzi viacerými druhmi umenia.

NITRA 16. októbra – Šiesty ročník medzinárodného festivalu PostmutArt otvoria už dnes o 18:00 v priestoroch nitrianskej galérie. Ako pre agentúru SITA povedal kurátor festivalu Julo Fujak, podujatie s podtitulom zvukobraz/gestotext nadväzuje na niekdajší renomovaný cyklus podujatí Hermovo ucho v Nitre z rokov 1999 až 2007. Jeho ambíciou je ponúknuť divákom alternatívy vnímania okolia i nás samých v ňom prostredníctvom spájania rôznych druhov umenia. Spolu so svojím predchodcom vytvára v Nitre dlhoročnú platformu pre prezentáciu súčasnej, prekvapivo provokujúcej a k zamysleniu nútiacej intermediálnej umeleckej tvorby. Podľa Fujaka je takýto druh festivalu unikátom nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách. Vďaka umelcom z Česka i USA dostal prívlastok medzinárodný. Dnešný program sa bude konať v priestoroch Nitrianskej galérie, piatkový sa uskutoční v koncertnej sále Župného domu v Nitre. Nezľavnené vstupné na prvý deň je štyri eurá, na druhý deň päť. Dvojdňové vstupné si môžete zakúpiť v Nitrianskej galérii za osem eur.

Úvod festivalu bude patriť elektroakustickému umelcovi Ladislavovi Železnému a jeho kvadrofónnemu vystúpeniu. Po ňom na návštevníkov čaká Pocta Milanovi Adamčiakovi, dnes už legendárnemu intermediálnemu umelcovi svojho druhu, v rámci ktorej Michal Murin ako editor multimediálne predstaví komplexné knižné spracovanie jeho tvorby Archiv I. až IV. Následne trio NE:BO:DAJ s hosťami pod vedením Jula Fujaka oživí za prítomnosti samotného autora jeho Nôty, čiže grafické partitúry a notácie. V závere premietnu film o jeho živote a tvorbe s názvom Muzikológ a tvorca (réžia A. Kojnok, 2008).

V piatok 17. októbra sa v Koncertnej sále Župného domu v Nitre uskutočnia štyri hudobno-intermediálne predstavenia so začiatkom o 18:00. Predstaví sa slovenské trio v zložení Juraj Vajó, František Király a Boris Vaitovič, popredná brnianska klaviristka a skladateľka Sára Medková, experimentálne elektroakustické duo Los Amargados Georga Cremaschiho (USA) a Petra Vrbu (CZ). Celý festival zakončí jedna z najvýraznejších postáv medzinárodnej scény nekonvenčnej hudby v intermediálnom kontexte, čínsko-americká speváčka, performerka a violončelistka Audrey Chen.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X